Dünya

İtalya’da mafya önderi Matteo Messina Denaro yakalandı

italyada mafya lideri matteo messina denaro yakalandi 53270

İtalya’da mafyaya büyük darbe vuruldu.

Uzun yıllardır aranan organize hata örgütü elebaşı Matteo Messina Denaro’nun, bu sabah İtalyan güvenlik güçlerince Palermo kentinde yakalandığı açıklandı.

İtalyan Jandarması’ndan (Carabinieri) General Pasquale Angelosanto, yaptığı açıklamada, “Palermo Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma çerçevesinde jandarma takımları, kaçak Matteo Messina Denaro’yu tedavi olmak üzere gittiği özel klinikte gözaltına almıştır.” dedi.

İşlediği ve azmettirdiği cinayetler nedeniyle hakkında katılaşmış ömür uzunluğu mahpus cezası bulunan 60 yaşındaki Denaro’nun, gözaltına alındıktan sonra bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi.

En çok arananlar listesinin başında geliyordu

Ülkenin güneyindeki Sicilya Adası’nda faaliyet gösteren “Cosa Nostra” isimli mafya kümesinin büyük işvereni olarak bilinen ve en çok arananlar listesinin başında gelen Denaro’nun yakalanması, İtalya’da büyük yankı yarattı.

Denaro’nun, mafyaya karşı uğraşlarıyla ülkede sembol haline gelen lakin 1992’de mafyanın maksadı olmaktan kurtulamayan ünlü yargıçlar Giovanni Falcone ile Paolo Borsellino’ya yönelik suikastların yanı sıra çok sayıda cinayette rolünün olduğu, ayrıyeten yeniden mafyanın 1993’te gerçekleştirdiği Milano, Floransa ve Roma’daki bombalı taarruzlarda sorumluluğunun bulunduğu basında çıkan haberler ortasında yer aldı.

1993’te hapishaneden kaçtı

1993 yazında hapishaneden kaçan Denaro, Cosa Nostra’nın ünlü mafya elebaşı Salvatore (Toto) Riina’nın akabinde bu kümeye liderlik eden en kıymetli isim olarak biliniyordu.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın, Denaro’nun yakalanmasından dolayı İçişleri Bakanı Matteo Piantedosi’yi ve jandarmayı tebrik ettiği bildirildi.

Başbakan Giorgia Meloni, mafya elebaşı Denaro’nun yakalanmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Mafya karşısında pes etmediğini gösteren devlet için büyük zafer.” yorumunu yaptı.

italyada mafya lideri matteo messina denaro yakalandi 531ff642

Mafyayla gayret sürecek

Meloni, Denaro’nun bir başka ünlü mafya elebaşı Salvatore (Toto) Riina’nın yakalanmasının yıl dönümü arifesinde yakalanarak adalete teslim edildiğini belirtti. Meloni, hükümetinin mafyayla uğraşını aralıksız sürdüreceğini tabir etti.

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de Denaro’nun yakalanmasıyla devletin mafyaya ağır bir darbe vurduğunu kaydetti.

İçişleri Bakanı Piantedosi de Denaro’nun yakalanmasının tarihi bir olay olduğunu ve bu sonuçtan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

italyada mafya lideri matteo messina denaro yakalandi 53205497

‘Babaların babası’ olarak tanımlanıyor

Savunma Bakanı Guido Crosetto, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Matteo Messina Denaro’nun yakalanarak gözaltına alınması münasebetiyle güvenlik güçlerini tebrik etti.

İtalyan basını da “Babaların Babası” olarak tanımladığı Denaro’nun yakalanmasını “son dakika” gelişmesi olarak duyurdu.

italyada mafya lideri matteo messina denaro yakalandi 5325d582
italyada mafya lideri matteo messina denaro yakalandi 53279430

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu