Magazin

İstanbul’da bitkiler bahar geldiğini zannederek çiçek açtı

istanbulda yalanci bahar 509c9

Türkiye kurak bir yıl geçiriyor…

Birçok bölgede beklenen yağmur ve kar yağışı yüzünü şimdi göstermezken, yaz sıcaklıkları tesirli oluyor.

İstanbul’da da ocak ayının ortasına yaklaşırken soğuk hava yerini güneşe bıraktı.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle yalancı bahara aldanan birtakım ağaçlar da çiçek açtı.

Bitkiler bahar geldiğini zannediyor

Konuya ait açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, bitkilerin bahar geldiğini zannederek çiçek açtığını anlattı.

Prof. Dr. Tolunay, bu durumun tarımın ziyan göreceğinin habercisi olduğunu da belirtti.

istanbulda bitkiler bahar geldigini zannederek cicek acti 50aec995

“Görülme sıklığı giderek daralmaya başladı”

Tolunay şu tabirleri kullandı:

“Normal koşullarda İstanbul’da kasım ayından sonra sıcaklıklar belirli bir derecenin altına düşer. Aşağı üst 10 derecenin altına düştüğü vakit bitkiler kış uykusuna girer fakat sıcaklıkların 10 derecenin üzerine tekrar çıkması durumunda bitkiler bahar gelmiş üzere bir durumla karşı karşıya kalırlar. Sıcaklık artışıyla birlikte tekrar tomurcuklarını patlatıp çiçek açarlar. Biz bu duruma ‘yalancı bahar’ ismini veriyoruz. Son yıllarda daha sık müsabakaya başladık. Örneğin, 2021 yılının Ocak ayında yeniden emsal bir durumla karşılaşmıştık. Ondan evvel 2010 yılında bu olaya rastlamıştık. Hasebiyle görülme sıklığı giderek daralmaya başladı. Evvelce 10 yılda bir görülürken artık 2-3 yılda bir görülüyor. ‘Yalancı bahar’ olayıyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu duruma biz ‘Gösterge’ diyoruz. Bitkilerin vaktinden evvel çiçek açması üzere olaylar daha sık görülmeye başlıyorsa, rekorlar kırılıyorsa, bu rekorlar daha yakın vakitler içinde kırılıyorsa bunlar iklimlerin değiştiğinin göstergesidir.”

“Bu durum iktisada kadar yansır”

Ağaçların erken çiçek açmasının hasadı olumsuz tarafta etkilediğini lisana getiren Prof. Dr. Tolunay, kelamlarına şöyle devam etti:

“İstanbul’da aralık ve ocak aylarında sıcaklık ortalama 10 santigrat derecenin üzerine çıkmıştı. Yeniden emsal bir olayı görüyoruz, bitkilerin vakitsiz olarak çiçek açması, iklim değişikliğinin bir göstergesi. Don ziyanları olarak isimlendirdiğimiz ziyanlara neden oluyor. Bitkiler hala kış uykusuna yatmadıkları için organlarında su olduğu için sıcakların ani olarak düşmesi bitkilere öldürücü tesirler yapabilir. ‘Yalancı bahar’ düşen sıcaklıklarla birlikte ziraî üretimin azalması manasına geliyor, bu durum iktisada kadar yansır. Son 72 yılın en sıcak aralık ayıydı, bir rekor kırılmıştı. Ocak ayının birinci haftasında da bu sıcaklık artışları devam etti, ortalamanın çok üzerinde sıcaklıklar vardı.”

istanbulda yalanci bahar 3 50071

“Mevsimler kaymaya başladı”

Prof. Dr. Tolunay, mevsimlerde kaymaların başladığını anlattı.

“Ciddi bir kuraklık var. Türkiye’nin büyük bir çoğunluğunda yağışlar azaldı. Fırtınalar, orman yangınları üzere tabiat olaylarıyla daha sık karşılaşacağız. Mevsimler kaymaya başladı. Geçen sene de bunu görmüştük, kış daha geç gelmiş aralık sonuna kadar kar yağmıştı. Buna misal mevsimler ortası geçişlerin daha süratli olduğunu görüyoruz. Bahar mevsimlerinin kısaldığını kış mevsiminden direkt yaz mevsimine geçildiğini görüyoruz. İlkbaharda olması gereken yağışlar olmadığı vakit bitkilerin gelişimi yavaşlıyor, tarım bitkileri boylanamıyor. Bu mevsim kaymaları başta tarım olmak üzere bütün kesimleri yakından etkiliyor.”

istanbulda yalanci bahar 1 50070
istanbulda yalanci bahar 5 50072
istanbulda yalanci bahar 6 50072
istanbulda yalanci bahar 7 50073
istanbulda yalanci bahar 8 50073

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu