Güncel

İsmail Demir: Tüm maliyetler Baykar’ın öz kaynakları ile karşılanmıştır

ismail demir 58f6b

Son periyotta Türk savunma endüstrisinin gözbebeği firmalardan biri olan, insansız hava aracı üreticisi Baykar’a yönelik temelsiz ithamlar kamuoyuna yansıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, mevzuya ait “devletten nakit takviyesi sağlandığı” tezlerini kıymetlendirdi.

“Ciddi formda rahatsız oldum”

İddiaları ve tartışmaları üzülerek takip ettiğini belirten Demir, şöyle konuştu:

“Geçmişte, tarihte Türk savunma endüstrimize yönelik, açık yahut kapalı engelleme teşebbüslerini bilen biri olarak önemli halde rahatsız oldum. Zira lisana getirilen savlar, gerçeklerle bağdaşmıyor. Bağdaşmadığı üzere bir dünya markası haline gelmiş şirketlerimize de maalesef aleni haksızlık yapılıyor.

Büyük bir savunma endüstrisi ekosistemi yargılanmakta, yalnızca Türkiye’de değil, dünyada öncü haline gelmiş şirketlerimiz amaca konulmakta ve on binlerce mühendisimize, teknisyenimize gecesini gündüzüne katan savunma endüstrisi işçilerine haksızlık edilmektedir. Türk savunma sanayii politize edilmemelidir derken tam olarak bunu kastediyordum. Bu çağrımı tekrar lisana getirmek ve milletin dikkatine sunmak isterim bu vesileyle.”

ismail demir tum maliyetler baykarin oz kaynaklari ile karsilanmi 590ec107

“Savunma endüstrisi ülkenin gurur kaynağı”

Savunma endüstrisinin son yıllarda gerçekleştirdiği atılımla ülkenin gurur kaynağı haline geldiğini vurgulayan Demir, dalın dünyada da isminden kelam ettirdiğini lisana getirdi. Demir, şunları kaydetti:

“Bu başarıda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği, dışarıdan alım yerine yerli-milli geliştirme projelerine tartı vermedeki kararlığı temel bir rol oynamıştır. Bu periyodun en büyük özelliği, gerçek manada rekabetin önünün açılmasıdır. Büyük bir ekosistem ihdas edilmesidir. 20 yıl evvel dalda yalnızca 56 firma faaliyet gösterirken, bugün kayıtlı firma sayısının 2705’i bulması bir tesadüf değil.

Proje sayısının 62’den bugün 750’ye varması bir tesadüf değil. 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, bugün bu sayının 60 milyar doların üzerine çıkması bir günde olan bir şey değil. Büyük bir ekosistem olmasaydı bunların hiçbiri olmazdı. Bu başarıda kamu ve özel firmaları, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları, teknoloji merkezleriyle, üniversiteleriyle topyekün savunma endüstrisi ekosistemimizin, bu geniş ailede mühendisinden teknisyenine kadar 80 binden fazla çalışanımızın yapıtıdır.”

“Herhangi bir geliştirme mukavelesi imzalanmamıştır”

Bu muvaffakiyete, her bir personelin alın terine gölge düşürecek, leke sürecek bütün sav, iftira ve yaklaşımları esefle karşıladıklarını söz eden Demir, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bahse bahis edilen, tenkit ismi altında gaye gösterilen Baykar ise ekosistemin parlayan yıldızı ve ülkemizin gururudur. Baykar’a yönelik kelam konusu argümanların haksız ve mesnetsiz olduğunu, kesimin uyum ve sorumluluğunu yürüten kurumun Lideri olarak söz etmeliyim.

Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı insansız hava araçları için rastgele bir geliştirme mukavelesi imzalanmamıştır. Bayraktar Akıncı İHA sisteminin geliştirilmesine ait tüm maliyetler Baykar’ın öz kaynakları ile karşılanmıştır. Bayraktar Kızılelma İnsansız Savaş Uçağının geliştirilmesine ait tüm maliyetler de yeniden kendi öz kaynakları ile sağlanmaktadır.

Öte yandan, tedarik sürecinde ise ülkemizin kamu kurumlarınca 2022 yılı savunma ve güvenlik harcamaları içinde, Baykar firmasından tedarik edilen TB2 ve AKINCI sistemleri için firmaya ödenen bedel yüzde 1’in altındadır. Daha evvelki yıllarda da bundan farklı bir oran kelam konusu değil.”

ismail demir tum maliyetler baykarin oz kaynaklari ile karsilanmi 590f5738

İHA için günlerce müsaade bekleyen bir ülkeden…

İsmail Demir, Baykar’ın 30’dan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren, kurulduğu günden bu yana tüm gelirlerinin yaklaşık yüzde 75’ini ihracattan elde eden, 2022 yılında imzalanan kontratlar içerisinde ihracat hissesi yüzde 99’un üzerinde bir firma olduğuna dikkati çekti. Demir, savunma endüstrisinde geçen yıl yapılan toplam ihracatın yüzde 25’ten fazlasının da tek başına Baykar tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Demir, şöyle konuştu:

“Böyle bir şirkete, ülkeye ve terörle uğraşa büyük katkı sağlayan bir şirkete kim dokunmak ister? Tüm dünya bu başarıyı anlamaya çalışırken, bu türlü yaklaşımlarda bulunmayı haksızlık olarak görüyor ve herkesi insafa davet ediyorum. Hakikat tablo budur. Bu muvaffakiyet, rekabet olmadan, ekosistem olmadan mümkün mü?

Geçmişte yalnızca gözetleme gayeli bir İHA için bile günlerce müsaade bekleyen bir ülkeden bugün envanterinde 300’e yakın yerli ve ulusal İHA ve SİHA bulunan bir ülke haline geldik. Bu başarıda Baykar’ın hissesini hiç kimse göz gerisi edemez.”

“Savunma endüstrisi siyasi emellere alet edilmemeli”

Demir, bugün Türkiye’de başta Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ve ASELSAN olmak üzere alt sistem üreticileri dahil binlerce firma ve yüzbinlerce çalışandan oluşan bir ekosistemin, tüm savunma endüstrisinin ayakta dimdik durmasına imkan sağladığını belirtti.

Kamu vakıf iştiraki olan Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı firmalarının, özel firmaları ülkenin gurur duyacağı işler yaptığını ve yapmaya devam edeceğini lisana getiren Demir, “Ekosistemin tüm şirketleri bizim için kıymetlidir. Ülkeye katma paha sağlamaktadır. Bugün bu başarıda büyük emeği olan Baykar’ın da yanındayız ve yanında olacağız.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu