Teknoloji

Intel CEO’su açıkladı: Yarı iletken, petrolden daha kıymetli hale geliyor

600x338intel ceo su acikladi yari iletken petrolden daha onemli

intel ceo su acikladi yari iletken petrolden daha onemli159512 0 Günümüz global siyaseti üzerinde en büyük tesire sahip faktörlerden bir tanesi de petrol. Lakin Intel CEO’su Pat Gelsinger’a nazaran yarı iletken sanayisi önümüzdeki 50 yıl boyunca petrol rezervlerinin pozisyonundan çok daha değerli bir hale gelecek.

Yarı iletken, petrol sanayisinden daha değerli olacak

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda CNN’den Julia Chatterley’e konuşan Gelsinger, petrol rezervlerinin pozisyonunun son 50 yıldır jeopolitiği belirlediğini lakin önümüzdeki yarım yüzyılda ki en kıymetli faktörün petrol olmayacağını söyledi: “Teknoloji tedarik zincirlerinin nerede olduğu ve yarı iletkenlerin nerede üretildiği değerli olacak.”

Intel, Oregon, New Mexico ve Arizona’daki fabrika tesislerine ek olarak, İsrail, İrlanda, Malezya, Almanya ve İtalya’daki memleketler arası operasyonlarını genişletirken Ohio’da da yeni tesisler inşa ediyor. Şirket, iki ABD fabrikasına 20 milyar dolar ve yeni Avrupa fabrikalarına 90 milyar dolara kadar yatırım yaptığını açıkladı. Gelsinger, bu yatırımın sırf Intel’e yarar sağlamadığını, tıpkı vakitte “dünyanın geleceği için en kritik kaynağın küreselleştirilmesi” için de gerekli olduğunu söylüyor. Gelsinger, “Coğrafi olarak istikrarlı, esnek tedarik zincirine muhtaçlığımız var” dedi.

Tedarik zincirlerinin çeşitlendirilmesi kıymetli olacak

intel ceo su acikladi yari iletken petrolden daha onemli159512 1 Pandeminin getirdiği yarı iletken kıtlığı, araçlar dahil neredeyse içinde çip bulunan her eseri etkiledi. Hatta bu durum ABD‘nin, 52 milyar doları çip üreticileri için sübvansiyonlara gidecek olan 280 milyar dolarlık CHIPS Yasasını geçirmesine yol açtı. Gelsinger, “Covid krizinden ve çıktığımız bu çok yıllı seyahatten bir şey öğrendiysek, o da tedarik zincirlerimizde esnekliğe muhtaçlığımız olduğudur.” ifadelerini kullandı.

Yarı iletken tedarik zincirini çeşitlendirme gayretinin gerisindeki bir öteki faktör de Tayvan. Dünya pazarının yaklaşık %50’sini besleyen ülkeden yonga ihracatı geçen yıl yüzde 18,4 arttı. Lakin Tayvan ve Çin artan bir tansiyonun içerisinde bulunuyor. Bu da yeni bir çip krizine neden olabilir.

Çin Milletlerarası Ekonomik Değişimler Merkezi’nin baş ekonomisti Chen Wenling, geçen yıl ABD Çin’e “yıkıcı yaptırımlar” uygularsa Çin’in TSMC’yi ele geçirmesi gerektiğini söyledi. Bu telaffuz ABD’nin yaptırımlarından evvel söylenmişti. TSMC’nin lideri o vakitten beri kimsenin şirketi zorla denetim edemeyeceğini tabir etmişti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu