Ekonomi

İMSAD: İnşaatta 1,5 yılın akabinde hudutlu itimat artışı

İnşaat materyali dalının çatı kuruluşu Türkiye İnşaat Gereci Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından her ay tertipli olarak yayımlanan İnşaat Materyalleri Sanayi Bileşik Endeksi’nin Aralık 2022 sonuçları açıklandı.

Buna nazaran, iç pazardaki daralmalar ve mevsimsellik tesirleriyle 7 ay üst üste gerileyen Bileşik Endeks, yılın son ayında da bir evvelki aya nazaran 0,01’lik düşüşle 69,51 puan olarak gerçekleşti. Bileşik Endeks itimat ve beklentilerdeki güzelleşme ile yeni yıla optimist başlarken, bilhassa son devirdeki takviyelerin kesime olumlu katkı sağlayacağı beklentisi öne çıkıyor.

Destek paketleri iç talebi artıracak

Türkiye İMSAD tarafından açıklanan aylık bilgilere nazaran; Faaliyet Endeksi Aralık ayında bir evvelki aya nazaran 0,9 puan düşüş gösterdi. Alt faaliyet kümelerinde da hudutlu küçülme tarafında misal eğilimler yaşandı. İç pazarda hareketlilik suratını kesmiş bir biçimde de olsa sürerken, ihracat pazarlarında ise daha hissedilir bir yavaşlama görüldü. İnşaat materyalleri kesimindeki yurtiçi satışlar Aralık ayında sonlu ölçüde düşüş gösterirken, uzun bir müddettir devam eden ihracat düşüşü de misal formda devam etti.

2022’nin son ayında üretimde de bariz bir gerilemenin yaşandığındı belirtilen endekse nazaran, faaliyetler giderek durağanlaştı. İç talepteki düşüşlerin ana sebebi olarak mevsimsel tesirler ön plana çıkarken, dış talepteki yavaşlama da faaliyetler üzerinde olumsuz tesir yarattı. Fakat son periyotta açıklanan birçok takviye paketinin iç talebi ve satışları kış aylarında desteklemesi bekleniyor.

Güven Endeksi 16 ay sonra birinci sefer arttı

Faaliyetteki düşüşe karşın 2021 yılı Ağustos ayından itibaren gerileme sürecine giren İnanç Endeksi Aralık 2022’de hudutlu da olsa artış gösterdi. İnançta uzun müddet sonra yaşanan yükselişin en kıymetli nedeni olarak iktisada ve inşaat dalına verilen dayanaklar öne çıktı. Lakin Aralık ayında bir evvelki aya nazaran 0,21 puan artış gösteren İtimat Endeksi’nin uzun müddet sonra yaşanan bu artışa karşı kırılgan ve zayıf kalmaya devam ettiği görüldü.

Türkiye iktisadına ait inanç düzeyi değişmezken, inşaat dalına ve inşaat gereçleri endüstrisine olan inanç sonlu olarak arttı. Buna bağlı olarak ihracat pazarlarına olan itimat de Aralık ayında üst tarafta ilerleme kaydetti. İtimat Endeksi’nde yaşanan kelam konusu olumlu durum, yeni yıla yönelik optimist bir tablo yarattı ve yeni yılda bilhassa iç pazarda hareketlilik beklentisini destekledi.

Beklenti Endeksi 2022’nin son ayında yükseldi

Beklenti Endeksi ise Aralık ayında bir evvelki aya nazaran 0,2 puanlık artış gösterdi. İktisada ait beklentilerde gerileme durağanlaşırken, bilhassa dala ait beklentilerde düzgünleşme yaşandı. Kelam konusu yükseliş ile bir arada Beklenti Endeksi yedi aydır süren gerilemeye orta vermiş oldu. İç ve dış pazar şartlarındaki zayıflamaya karşın genel olarak kesime ait beklentiler yükselirken, Türkiye iktisadına ait beklentiler ise değişmedi. Böylelikle iktisada ait beklentilerdeki düşüş uzun müddet sonra son bulmuş oldu.

Öte yandan, önümüzdeki üç aya ait alınan yurtiçi siparişler yavaşlayarak azalmaya devam etti. Bu sonuçlar ile birlikte ihracat pazarlarındaki daralma aralık ayında daha besbelli bir halde hissedilirken sektörel beklentiler için önümüzdeki periyoda ait optimist işaretler verildi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu