Ekonomi

IMF’nin 2 numaralı isminden büyüme yorumu

IMF Lider Yardımcısı Gita Gopinath Bloomberg’e yaptığı açıklamada global büyümeye yönelik daha optimist bildiriler verdi.

Gopinath Çin iktisadının açılmasının dünya için de yeterli bir haber olduğunu ve Çin ekonomisindeki toparlanmanın dünyanın kalanına da yayılacağını söz etti.

Gopinath IMF’nin global büyüme iddialarını 3 defa düşürmesinin akabinde Ocak ayı sonunda yayımlanacak olan global iktisat raporunda bu kere kıymetli bir revizyon olmayacağını kaydetti.
Gopinath 2023’ün de şiddetli bir yıl olacağını fakat global büyümenin yılın 2. yarısından sonra artacağını ve en kötüsünün görülmeyeceğini kaydetti.

Zürih’te ABD ile Çin’in yakınlaşmasının ve ikili temasların dünya için de değerli olduğunu belirten Gopinath ABD’nin bir an evvel borç tavanını artırıp bunu sorun olmaktan çıkarması gerektiğini lisana getirdi.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He dün Davos’ta yaptığı konuşmada büyümeye dair olumlu görüş bildirmiş, bu sene Kovid-19 olaylarının tepeyi gördüğünü, Çin iktisadında büyümenin artık pandemi öncesi düzeylere döneceğini belirtmişti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu