Dünya

IMF’den ikaz: İktisatta ayrışma üretimi yüzde 7’ye kadar düşürür

imfden uyari ekonomide ayrisma uretimi yuzde 7ye kadar dusurur 5e770

IMF’nin “Jeoekonomik Ayrışma ve Çok Taraflılığın Geleceği” başlıklı raporu yayınlandı.

Ekonomik ayrışma riski

Raporda, on yıllardır süren global ekonomik entegrasyondaki artışın akabinde dünya iktisadının ayrışma riskiyle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

2008-2009’daki global finansal kriz sonrası yaşanan toparlanmayı Brexit, ABD ve Çin ortasındaki ticaret tansiyonları ile artan sayıda askeri çatışmanın izlediği anımsatılan raporda, kriz sonrası devirde global mal ve sermaye akışlarında bir dengelenme ve ticaret kısıtlamalarında bir artış görüldüğü aktarıldı.

Rusya-Ukrayna savaşı

Raporda, Kovid-19 salgını ve Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaşın milletlerarası bağları daha da test ettiği ve globalleşmenin yararlarına dair kuşkuları artırdığı kaydedildi.

Ticaret bağlarının derinleşmesinin global yoksulluğun büyük ölçüde azalmasını sağladığına işaret edilen raporda, gelişmiş ekonomilerdeki düşük gelirli tüketicilere ise daha düşük fiyatlar aracılığıyla yarar sağladığı aktarıldı.

imfden uyari ekonomide ayrisma uretimi yuzde 7ye kadar dusurur 5e779176

Ticari münasebetlerdeki zayıflama

Raporda, ticari ilgilerin zayıflamasından en çok düşük gelirli ülkelerin ve gelişmiş ülkelerdeki dar gelirli tüketicilerin etkileneceği tabir edildi.

Azalan sermaye akışlarının direkt yabancı yatırımı azaltacağına işaret edilen raporda, milletlerarası işbirliğindeki bir düşüşün de hayati değer taşıyan global kamu mallarının sağlanmasına yönelik riskler oluşturacağı belirtildi.

Dünya ekonomisindeki ayrışma üretimi düşürecek

Raporda, dünya ekonomisindeki ayrışmanın global üretimin yüzde 0,2 ila yüzde 7’sine mal olabileceği kaydedildi.

Teknolojik ayrışmanın da kaybı kıymetli ölçüde artırabileceği belirtilen raporda, teknolojideki ayrışmanın eklenmesiyle kimi ülkelerde üretimdeki kaybın yüzde 8 ila yüzde 12’ye ulaşabileceğine değinildi.

Raporda, ayrışma ne kadar derin olursa, maliyetlerin de o kadar derin olacağı söz edildi.

Daha az milletlerarası risk paylaşımıyla global ekonomik ayrışmanın daha yüksek makroekonomik oynaklığa, daha şiddetli krizlere ve ulusal tamponlar üzerinde daha büyük baskılara yol açabileceği vurgulanan raporda, ayrıyeten global toplumun krizdeki ülkeleri destekleme kabiliyetini zayıflatabileceği ve gelecekteki borç krizlerinin tahlilini zorlaştırabileceği aktarıldı.

imfden uyari ekonomide ayrisma uretimi yuzde 7ye kadar dusurur 5e7d7406

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu