1. Haberler
  2. Sağlık
  3. İdrarda ağrısız kanama ve pıhtı hangi hastalığın belirtisi?

İdrarda ağrısız kanama ve pıhtı hangi hastalığın belirtisi?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya genelinde mesane kanserlerinin erkeklerde 7’nci sırada görüldüğünü ve Türkiye’de erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında 4’üncü sırada yer aldığını söyleyen Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Fuat Atmaca, mesane kanserlerinin kadınlarda ise ilk 10 kanser içinde yer almadığını ifade etti. Yaşa bağlı olarak mesane kanserinin görülme sıklığının arttığını dile getiren Atmaca, “Genellikle 60-70 yaşlarından sonra görülüyor. En önemli etkenlerinden biri sigara kullanımı. Mesane kanserlerinin yaklaşık yüzde 50’sinden sigara sorumlu. Sigarada bir takım kanserojen maddeler var ve bunlar böbrekler yoluyla atılıyor. Mesanenin iç yüzeyiyle temas edince ve temas süresi uzayınca kansere sebep oluyor” dedi.

Mesane kanserine yol açan sebepler

Sigaranın yanı sıra bazı mesleklerin de kanserin oluşumunda risk faktörü olduğunu belirten Atmaca, “Boya ve deri sanayinde, metal ve petrol sanayinde çalışanlarda sıklıkla karşımıza çıkabiliyor ve bu mesleki etkenler toplam vakaların yüzde 10’unu oluşturuyor. Son yıllarda yapılan iş güvenliği çalışmalarından sonra bu mesleki maruziyet azalmış durumda. Aile öyküsü nadiren olmakla birlikte suçlanabilecek faktörlerden biridir. Birtakım antineoplastik ilaçların da kanserle ilişkisi söz konusu. Sulardaki arsenik miktarının yüksek olması, suların aşırı klorlanması neticesinde ortaya çıkan halometanlara bağlı da mesane kanserleri gelişebiliyor” ifadelerini kullandı.

1 defa olsa bile önemli!

Mesane kanserinin en sık belirtisinin idrarda kanama olduğunu ifade eden Atmaca, şöyle konuştu:
“Daha çok ağrısız bir kanama söz konusudur ve pıhtılı olabilir. Bir defa bile olsa bu önemlidir ve doktora başvurmak gerekir. Bazı kanserler ise belirti vermezler. Ya da idrarda yanma, ağrılı idrar yapma, sık idrara çıkma gibi spesifik olmayan belirtiler verebilirler. Bu tür belirtiler idrar yolu enfeksiyonlarında, özellikle kadınlarda sistitlerde ve erkeklerde iyi huylu prostat büyümelerinde görülebilen belirtiler olduğu için gözden kaçabiliyor.”

Tümörlerin yüzde 75’i yüzeyde oluyor

Erken teşhis edilen ve derecesi düşük tümörlerde hastaların kendi mesaneleriyle yaşayabildiğini ve bu kanser türünün tedavi edilebildiğini söyleyen Prof.Dr. Atmaca, “Endoskopik olarak teşhis edilebiliyor. Yüzeysel tümörler mesane kanserinin yüzde 75’ini oluşturuyor. Bunlarda da hasta çoğunlukla kendi mesanesiyle yaşayabiliyor ve tedavi edebiliyoruz. Mesanenin kasını tutan ya da daha derin tabakaları tutup mesane dışına çıkan tümörler eğer vücutta başka bir yere yayılmamışsa bu hastalarda da mesaneyi almak gerekiyor” dedi.

Bağırsaktan yapay mesane yapılıyor

Prof.Dr. Atmaca, mesanesi alınan hastanın kendi bağırsağından alınan bir parça ile bir idrar kesesi yapıldığını şu sözlerle anlattı: “Bu ameliyatta böbreklerden çıkan idrar kanallarının uçları bağırsaktan yapılan yeni mesaneye bağlanıyor. Bağırsak mesanenin bir ucu dış idrar kanalına yani üretraya bağlanır. Böylece idrar bu bağırsak mesanede birikiyor ve dış idrar kanalı ile dışarı atılıyor. Bu ameliyat bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından sayılı merkezlerde yapılabiliyor.

Cinsel fonksiyon bozukluğu yaratıyor mu?

Prof.Dr. Ali Fuat Atmaca, mesane kanserinin tedavisinde robotik cerrahinin cerraha ve hastaya önemli ölçüde konfor sağladığını dile getirdi.

Atmaca, “Robotik cerrahide hiçbir kesi yok ve 5 küçük delikten yapıyoruz. Kesi olmadığı için sıvı, ısı kaybı olmuyor ve hastalar daha çabuk iyileşebiliyorlar. 3 boyutlu bir görüntü sağlıyor ve derinlik hissi var. El aletleri çok ince ve hareket kabiliyetleri çok yüksek.Dolayısıyla en ince müdahaleleri bu aletlerle 3 boyutlu 10-15 kat büyütülebilen bir görüntü altında yapabiliyoruz. Robotik cerrahi ile kanama riski neredeyse tamamen ortadan kalkıyor ve hastalara kan verme ihtiyacı olmuyor. Açık cerrahide birçok hastaya kan vermek gerekiyor. Robotik yöntemle hastalar çok çabuk iyileşiyor, yara yeri enfeksiyonu ya da fıtıklaşma yaşanmıyor. Hastaların bağırsak fonksiyonları çabuk geri dönüyor. Erkek hastalarda mesane kanseri ameliyatlarından sonra aynı prostat kanserindeki ameliyatlarda olduğu gibi cinsel fonksiyon bozuklukları olabiliyor. Uygun hastalarda cinsel fonksiyon için gerekli sinirleri koruyabiliyoruz” şeklinde konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İdrarda ağrısız kanama ve pıhtı hangi hastalığın belirtisi?
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Haber Otuz Dört - Dünya'dan Haberler ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin