Dünya

Hulusi Akar: İsveç ve Finlandiya, güvenlik endişemize hürmet duymalı

yeni haber basligi 55de2

İsveç ve Finlandiya, NATO’ya iştirak sürecini bir an evvel tamamlamak istiyor.

Özellikle Stockholm idaresi, Ankara’nın terör ve öteki şüphelilerin iadeleri konusundaki taleplerini şimdi yerine getirmiş değil.

Pazartesi günü İngiltere’de mevkidaşı Ben Wallace ile görüşen Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO’nun açık kapı siyasetini desteklediklerini söyledi.

İsveç ve Finlandiya iletisi: Çözmelerini bekliyoruz

Bakan Akar, “Aday ülkelerin üye olma isteklerine nasıl hürmet duyuyorsak, onlar da bizim güvenlik telaşlarımıza hürmet duymalı.” dedi.

Financial Times’a verdiği demeçte Akar, “İsveç ve Finlandiya’nın çalışmalarını tamamlamasını ve bunu çözmesini bekliyoruz.” diye konuştu.

Kristersson’un geri adım attığı açıklaması

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, geçen hafta Türkiye ile müzakerelerin “çok uygun gittiğini” lisana getirdi.

Kristersson, daha evvel ise Türkiye’nin her talebini yerine getiremeyeceklerini tabir etmiş ve Ankara’nın sert reaksiyonuyla karşılaşmıştı.

hulusi akar isvec ve finlandiya guvenlik kaygimiza saygi duymali 56314525

Akar: Türkiye’siz NATO düşünülemez

Öte yandan Ulusal Savunma Bakanı, “Türkiye’siz bir NATO düşünülemez. Biz sınanmış bir milletiz, denenmiş bir orduyuz, asla ittifaklarımıza ters hareket etmeyiz. Kaygıya gerek yok.” ifadelerini kullandı.

İngiliz gazetesi, Türkiye’nin NATO’nun güney kanadında stratejik bir pozisyona sahip olduğunun altını çizdi.

“Ordumuzu güçlendirmek istiyoruz”

ABD’den F-16 tedarikine de değinen Hulusi Akar, ABD Kongresi’nin satışa müsaade vereceği konusunda optimist olduğunu kaydetti.

Akar, “Ordumuzu güçlendirmek istiyoruz. ABD, NATO ülkelerinin savunmaya daha fazla harcama yapmasını istiyor ancak sonrasında askeri alımlarımıza kısıtlamalar getiriyor.” hatırlatmasında bulundu.

hulusi akar isvec ve finlandiya guvenlik kaygimiza saygi duymali 56331427

“Batı’nın Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmesini beklerdik”

Ukrayna’ya akınları kınayan Türkiye, Kiev idaresine SİHA sağladı. Financial Times, “Ancak Türkiye, Moskova’ya yönelik Batı yaptırımlarına katılmayı reddetti ve bunun yerine savaş başladığından beri ticari bağlarını derinleştirdi.” diye yazdı.

“Birinin Rusya ile konuşması gerekiyor. Bu diyalog olmasaydı kilitlenme olurdu.” diyen Akar, “Batı’nın, Cumhurbaşkanımıza teşekkür etmesini beklerdik.” biçiminde konuştu.

hulusi akar isvec ve finlandiya guvenlik kaygimiza saygi duymali 5637b493

PKK’ya operasyon ihtimali: Vakti ve yeri geldiğinde…

Terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik operasyon ihtimali sorusuna ise Akar, “Vakti ve yeri geldiğinde geçmişte olduğu üzere gereğini yaparız.” yanıtını verdi.

ABD’ye bildiri: Biz güçlüysek, NATO da güçlüdür

Ankara-Washington sınırında tekrar ahenk sürecinin olduğunu lisana getiren Bakan Akar, “ABD bizim stratejik müttefikimiz. Tarihimiz, kültürümüz, amaçlarımız ve kıymetlerimiz ortak. Biz güçlüysek, NATO da güçlüdür.” diye ekledi.

yeni haber basligi 55dea564

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu