Ekonomi

Hırvatistan artık yalnızca euro kullanılıyor

yeni haber basligi 40ae4

Hırvatistan 1 Ocak prestijiyle hem Şengen hem de Euro Bölgesi’ne dahil olurken Avrupa Birliği’nin (AB) en genç üyelerindenHırvatistan halkı, madeni paraların çeşitliliğine alışamadığını söyledi.

Hırvatistan, bugün tam manasıyla euroya geçti

Resmi para ünitesi kunadan euroya geçiş süreci bugün tamamlandı. Hırvatistan halkı, madeni paraların çeşitliliğine alışamadığını söyledi.

hirvatistan sadece euro kullaniyor 40bf2236

Halk karardan mutlu

Zoran Juric, hükümetin kunanın postanelerde değiştirilmesine yönelik kararını da olumlu bulduğunu belirtti.

Emekli Zoran Juric, resmi para ünitesinin euro olmasıyla ilgili Hırvatistan’ın euro üzere dünyanın en büyük para ünitelerinden birisini kullanmasından memnuniyet duyduğunu söz ederek, “Madeni paralarla kahır yaşıyorum. Onlara tam manasıyla adapte olamadım.” dedi.

hirvatistan sadece euro kullaniliyor 40f1d708

Madeni paralar sorunu yaşanıyor

Başkent Zagreb’deki pazar yerinde satıcılık yapan Ivo Vrljic de halkın, alışma sürecinin devam ettiğine işaret ederek, “Çok fazla madeni para var. Bu hususta biraz zorluk çekiyorum. Hala kuna ile ödeme yapan var.” diye konuştu.

Öğrenci Roko Raguz ise euroya alışmak için vakte gereksinimi olduğunu vurgulayarak, “Euro gelir gelmez fiyatlar biraz yükseldi. Bunun yakın vakitte sisteme gireceğini umuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

hirvatistan sadece euro kullaniliyor 40e72155

Hırvatistan, 2013’te AB üyesi oldu

AB’ye 2013’te üye olan Hırvatistan, 1 Ocak’ta Şengen bölgesinin 27’nci üyesi haline gelirken, tıpkı vakitte resmi para ünitesini de kunadan euroya çevirdi.

Euro kullanan 20’nci ülke

Hırvatistan, “AB’de euro kullanan 20’nci ülke” oldu.

hirvatistan artik sadece euro kullaniliyor 40f6b521
hirvatistan artik sadece euro kullaniliyor 40f83358

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu