Teknoloji

Hepsiburada Kurucusu Hanzade Doğan, Davos’ta yapay zeka hakkında konuştu

600x338hepsiburada kurucusu dogan davos ta yapay zeka hakkinda konustu

hepsiburada kurucusu dogan davos ta yapay zeka hakkinda konustu159600 0 İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen, iktisat ve finans dalının en değerli etkinliklerinden Dünya İktisat Forumu’nda Hepsiburada Kurucusu ve İdare Heyeti Lideri Hanzade Doğan, “Yapay Zekaya İtinayla Yatırım Yapmak” bahisli panelde konuşma yaptı. Doğan, yapay zeka teknolojisinin iş ve insan hayatına kattı olumlu değişimler ve yapay zekanın geleceği hakkında konuştu.

Hanzade Doğan, Hepsiburada olarak teknoloji gücünü yerleşik kesimleri yıpratmaya yönelik olarak değil; onları geliştirmeye takviye olmak, birlikte büyümek ve dijitalleşmelerinin süratli sağlanması doğrultusunda kullandıklarına vurgu yaptı. Yapay zeka çalışmalarını da birebir ideoloji ile devam ettirdiklerini, bu nedenle sorumlu ve ahlaklı yapay zeka uygulamalarını benimsediklerini tabir etti.

Doğan, konuşmasında mevcut çalışmalardan örnekler vererek, “Türk Patent kurumumuz tarafından patent verilen rota optimizasyonu modelimiz kuryelerimizin kat ettiği arada %8 tasarruf sağlıyor.   Platformumuzdaki 94 bin faal KOBİ’nin kullanımına açtığımız teklif motoru perakendenin satışlarını artırıyor. İnsansız çalışan mağazamızda yapay zekâ algoritmalarımızı benzeri tarafta geliştiriyoruz.” dedi.

Yapay zekanın insanların ve robotların yerini alacağı halindeki telaşlar hakkında, “Yapay zekânın insanların yerini alacağına değil, insanların gelişimini destekleyeceğine inanıyoruz. Çalışmalarımızı da bu tarafta ilerletiyor, yapay zekâ algoritmalarını mevcut vazifelere dâhil olacakları biçimde eğitiyoruz.” tabirlerini kullandı.

Her ülkenin kendi yapay zekâ stratejisine sahip olmasının zorunluluğundan da bahseden Hanzade Doğan, “Ülkemizdeki en büyük Ar-Ge merkezlerinden birine sahibiz ve merkezlerimizde 1000’den fazla mühendis istihdam ediyoruz. Bu açıdan kullandığımız teknolojileri dışarıdan ihraç eden değil, bu teknolojileri üretip geliştiren bir şirketiz. Gelişen teknoloji ve yapay zekâ uygulamaları nezdinde, bir manada devlet açısından da ulusal güvenliğin sağlanması kritik bir hal alıyor. Kendi vatandaşlarımızın ve müşterilerimizin bilgilerini korumak en kıymetli vazifelerimiz ortasında. Teknoloji bağımsızlığı, teknoloji alanında geliştirdiğimiz yetkinlikler ölçüsünde oluşuyor. Amerika ve Avrupa’nın, Çin’in kendi ülkelerindeki teknoloji şirketlerini satın almasını yasaklaması teknolojiyle oluşabilecek tehditlerin bir göstergesi. Bu bağlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın yayınladığı ‘Ulusal Yapay Zekâ’ stratejisine tam dayanağımız var. TÜBİTAK iş birliğimiz ile e-ticaret alanında yapay zekâ yetkinliklerinin ülkemizde geliştirilmesine yönelik bir yetkinlik merkezi kurduk. Burada çok çeşitli öncü projeler üzerinde çalışıyoruz.” formunda konuştu. 

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu