Ekonomi

Hazine Bakanı Yellen ve Çinli Liu He birinci yüz yüze görüşmelerini gerçekleştirdi

Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya nazaran, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Çarşamba günü yaptığı görüşmede ABD’nin Çin’e yönelik ekonomik ve teknoloji siyasetini ele aldı.

Bir CNBC çevirisine nazaran Çin, “ABD tarafının siyasetlerin her iki taraf üzerindeki tesirine dikkat etmesini umuyor” dedi.

Zürih’teki toplantı, Yellen ve Liu’nun üç yıl boyunca Kovid ile ilgili seyahat kısıtlamalarının akabinde birinci defa yüz yüze görüşmeleriydi.

Ekim ayında, ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Ofisi, ABD’li işletmelerin ve bireylerin, geliştirme için Amerikan ve yabancı araçlara dayanan özel bir kesim olan üst seviye yarı iletkenler üzerinde Çinli ortaklarla çalışmasının kapsamlı bir biçimde yasaklandığını duyurdu. Yasak, Trump idaresinin SMIC ve Huawei üzere muhakkak Çinli şirketler üzerindeki kısıtlamalarını takip etti.

Biden idaresi, Çin’e yönelik Trump periyodu tarifelerini de kaldırmadı.

Pekin kendi tarifeleriyle misilleme yaparken, ABD teknoloji yasaklarına verdiği en kıymetli karşılık, Aralık ayında Dünya Ticaret Örgütü’ne bir uyuşmazlık müracaatında bulunmak oldu.

Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, “Samimi, somut ve yapan görüşme sırasında makroekonomik ve finansal gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu” denildi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu