Dünya

Harika zenginlerden davet: Bizden vergi alın

yeni haber basligi 7af18

Dünya genelinde harika zenginler, hükümetlere vergilendirme davetinde bulundu.

200’den fazla varlıklı, ömür maliyeti kriziyle çaba eden milyarlarca beşere yardım edilmesini istiyor.

Aralarında Disney’in varisi Abigail Disney ve Hulk aktörü Mark Ruffalo’nun bulunduğu isimler, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) için Davos’ta bir ortaya gelen dünya başkanlarını ve şirket yöneticilerini “aşırı eşitsizlikle” gayret için “acilen servet vergilerini uygulamaya koymaya” çağırdı.

Davos’a katılan başkanlara çağrı

Açık mektup yazan zenginler, “Mevcut hareket eksikliği önemli biçimde kaygı veriyor. Bölünmenin temel nedenine meydan okumuyorsanız, ‘parçalanmış bir dünyada iş birliğini’ tartışmak için Davos’ta ‘küresel seçkinler’ toplantısı anlamsız olur.” dedi.

“Şimdi çok zenginlerden vergi alma vakti”

Mektupta, “Demokrasiyi savunmak ve iş birliğini inşa etmek, daha adil ekonomiler inşa etmek için çabucak harekete geçmeyi gerektiriyor.” denildi.

Vergilendirme davetine ait, “Şimdi çok zenginlikle çaba etme vakti; artık çok zenginlerden vergi alma vakti.” tabiri kullanıldı.

super zenginlerden cagri bizden vergi alin 7b27f634

Dikkat çeken zenginlik raporu

İngiltere merkezli memleketler arası insani yardım kuruluşu Oxfam’ın hazırladığı rapora nazaran, 2020’den bu yana oluşan 42 trilyon dolarlık yeni global servetin yaklaşık üçte ikisine, dünyanın yüzde 1’lik kısmı sahip.

Aynı raporda, milyarderlerin servetlerinin günde 2.7 milyar dolar arttığına dikkat çekiliyor.

Disney ve Ruffalo’nun servetleri

Bu ortada 62 yaşındaki Disney’in 120 milyon dolar net servete sahip olduğu belirtiliyor. Ruffalo’nun ise 35 milyon doları bulunuyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu