Güncel

Hadise Sayılarının 7 Haftadır Açıklanmaması Soru İşareti Yarattı

s 7563a99f2a5edead6a6c378d9daed0ceea5f8731

Sağlık Bakanlığı koronavirüs olaylarına ait dataları en son 7 hafta evvel açıkladı. Prof. Dr. Kayıhan Pala, “Bakanlıkta neler oluyor? 2020 ve 2021 yılı mevt sayısı ve vefat nedenlerini, Kovid-19 datalarını, dağılımı neden açıklamıyorsunuz?” diye sordu.

s eff7c50c9cf28d127ace30500673e0d08f92593a

Koronavirüs salgını ortaya çıktığı günden bu yana bakanlığın bilgi açıklaması tartışmalara neden oldu. Salgının başında günlük olarak duyurulan, akabinde haftalık ve daha sonra da iki haftada bir yayımlanan hadise tablosu en son 14-27 Kasım haftası açıklandı. Bu tarihten sonra ise bakanlık tabloyu açıklamadı.

BirGün’den Sibel Bahçetepe’nin haberine nazaran, Prof. Dr. Kayıhan Pala “Sağlık Bakanlığı daha evvel bu dataları günlük olarak açıklıyordu. Mayıs ayının sonundan itibaren günlük açıklamayı bıraktı ve haftalık açıklayacağını söyledi. Haftalıklarda da aksamalar yaşandı ve akabinde da iki haftalık yayınlayacağını açıkladı. Ancak 27 Kasım’dan sonra hiçbir bilgi açıklanmış değil. Neden açıklanmamasının çok kıymetli ortaya koyduğu bir sorun var. Bilgi açıklanmayınca, toplum nezdinde güya bu sorun bitmiş üzere algılanma potansiyeli var” dedi.

DSÖ: “Vaka sayıları artıyor”

s 3de7477a92e8ab6c58993c2a3189c2ce06ec33da

Son günlerde Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) pandeminin devam ettiği ve hadiselerin artığına ait ikazlar yaptığını anımsatan Prof. Pala, şöyle devam etti:

“DSÖ’nün son yayımladığı haftalık epidemiyoloji raporuna bakacak olursak bilhassa Doğu Akdeniz bölgesinde ölümlerde çok önemli bir artış bildirildi. Batı pasif bölgesinde de biraz artış var. Yani bir yandan data bildiren dünyanın birtakım ülkelerinde önemli olgu ve vefat artışları bildirilirken, biz ülkemizde ne olduğuna dair hiçbir bilgiye sahip değiliz. Müşahedelerimiz halbuki hem mevt sayılarında bir artış olduğunu hem de hastane yatışlarında bilhassa risk kümeleri içerisinde önemli bir zahmet olduğunu ortaya koyuyor. 

Çin, yaklaşık bir buçuk aydır bu Kovid-19 olgu ve mevt sayılarıyla ilgili eleştiriliyordu. En son DSÖ Çin’i ‘eksik data giriyor’ diye eleştirmesinin akabinde Çin bir açıklama yaparak sırf son 30 gün içerisinde 60 bin kişinin Kovid-19 nedeniyle öldüğünü belirtti. Münasebetiyle Çin bile eksik bilgi tenkidine karşılık vermişken, Sıhhat Bakanlığı niçin bugüne kadar bu Kovid-19 dağılımlarını yani vilayetlere, yaşa, cinsiyete, mesleğe, eşlik eden hastalığa ve toplumsal sınıfa nazaran ne olduğuna dair açıklama yapmadı. Son yedi haftadır Türkiye’de ne olduğuna dair hiçbir bilgimiz yok. Sıhhat Bakanlığını hem bu dataları açıklamaya, hem de hala açıklamamış olduğu 2020 ve 2021 yılı mevt sayılarını, mevt nedenlerini açıklamaya davet ediyoruz.’

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu