Teknoloji

Güneş’i karartmak için harekete geçildi

yeni haber basligi 65a8d

Dünya’nın ortalama sıcaklıklarının daima olarak arttığı bilinen bir gerçek. Bilim insanları, bilhassa kutup noktalarındaki süratli ısı artışı nedeniyle hayli telaşlı.

Hem artan dünya nüfusu hem de iklim değişikliklerine bağlı artan sıcaklar, içilebilir suya erişimi gün geçtikçe zorlaştırıyor.

2050 yılına kadar suya olan talebin yüzde 55 artış göstermesi bekleniyor. Dünyada, başta Güney Afrika olmak üzere tüm ülkeler, su tüketimini azaltmak ile ilgili önlemlerini süratle artırmak zorunda.

Güneş’i karartma planları

Yakın tarihli bir araştırmaya nazaran, küçük parçacıkların üst atmosfere gönderilmesi, Güneş ışığını yansıtmayı ve gezegenin yüzeyinin daha az ısınmasını sağlayabilir.

Araştırmacılara nazaran bu durum, potansiyel olarak iklim değişikliğinin tesirlerini geciktirebilir ve Güney Afrika, Cape Town üzere yerlerde kuraklıkları hafifletebilir.

gunesi karartmak icin harekete gecildi 65ac2

İlk adımlar atıldı

Make Sunsets isimli bir etraf teknolojisi teşebbüsü, iklim kriziyle uğraş etmek için tartışmalı ve kanıtlanmamış bir usule başvurdu.

Girişim, gezegeni soğutma hedefiyle atmosferin stratosfer katmanına kükürt dioksit parçacıkları salmaya başladı.

2022 sonunda Meksika’nın Baja California eyaletinde kükürt dioksitle dolu 1,8 metrelik helyum balonları gökyüzüne bırakıldı.

Balonların yüksek irtifalara çıkınca kükürt dioksit partiküllerini hür bırakması ve bu parçacıkların da Güneş ışığını uzaya geri yansıtarak yüzeye ulaşmasını engellemesi amaçlanıyor.

gunesi karartmak icin harekete gecildi 65b14

Bu yol hala tartışılıyor

Uzmanlar, hangi gaz ve partiküllerin kullanılması gerektiği konusunda şimdi hemfikir değil.

Ayrıca fikrin işe yarayıp yaramayacağı yahut istenmeyen sonuçlara yol açıp açmayacağı da bilinmiyor.

Fikrin destekçileri ise dünyanın süratle iklim felaketine hakikat süratle yol aldığını ve her türlü tekniği denemek gerektiğini savunuyor.

İlginizi Çekebilir gunes 7738 Güneş’i karartma projesi, ölümcül hastalıkları geri getirebilir Haberin Detayları

Bill Gates’te yatırım yapıyor

Bill Gates’in, global ısınmanın tesirini azaltmak yahut geciktirmek için Güneş’i karartmakla ilgilendiği diğer bir projeye para aktardığı biliniyor.

Stratosferik Denetimli Pertürbasyon Deneyi (SCoPEx) isimli bu projede, Güneş ışığını uzaya geri yansıtmak için gökyüzüne özel bir kalsiyum tozu püskürtülecek.

Bazı bilim insanları ise, tozun ozon katmanını genişletmede tesirli olabileceğini söylüyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu