Teknoloji

Güneş panellerinde yaşanan kirlenme sorunu milyarlarca dolara mal oluyor

600x338gunes panellerinde yasanan kirlenme milyarlarca dolara mal oluyor

gunes panellerinde yasanan kirlenme milyarlarca dolara mal oluyor159453 0 Milletlerarası Güç Ajansı’nın Fotovoltaik Güç Sistemleri Programı (IEA-PVPS) tarafından hazırlanan yeni bir rapor, güneş paneli modüllerinin kirlenmesinden kaynaklanan gelir kaybının yıllık birkaç milyar dolar olduğunu ortaya koyuyor. Güneş gücü kapasitesi arttıkça bu kayıp da artacak.

Kirlenmenin maliyeti 3 milyar euro’yu aşıyor

gunes panellerinde yasanan kirlenme milyarlarca dolara mal oluyor159453 1 Güneş panellerinin toz, kir, kum veya karla kaplandığı, hasebiyle da daha az güneş ışığı almasına neden olduğu kirlenme sorunu hala hafife alınıyor. Kirlenmeyen cam kaplamalar, otomatik ve manuel temizleme eserleri ve bunları en ekonomik halde kullanmanın yollarını varsayım eden modeller mevcut. Lakin güneş paneli sistemlerinin kirlenme kaynaklı yaşattığı gelir kayıpları azımsanmayacak düzeyde.

Rapor, kirlenmenin büyük ölçüde alana has bir sorun olduğunu ve tek bir saha içindeki farklı alanların bile epey farklı şartlar görebileceğini gösteriyor. Araştırmaya nazaran yalnızca 2018 yılında kirlenme kaynaklı global yıllık güneş güç üretiminde en az yüzde 3 ila yüzde 4’lük bir kayıp yaşandı. Bu kaybın maliyeti ise 3-5 milyar Euro. Araştırmacılar güneş panellerinin kurulacağı yerin yanlışsız bir biçimde tahlil edilmesinin ve hakikat modellemelerin uygulanmasının burada kritik ehemmiyete sahip olduğunu vurguluyorlar.

Öte yandan araştırmada kirlenme önleyici kaplamalar ve optimize edilmiş eğim açısı üzere bir dizi tahlilin de kirlenmeye karşı avantaj sağladığı belirtiliyor. Tıpkı biçimde güneş panellerini temizlemek geliştirilen otonom robot sistemler de bu alanda gelecekte daha fazla yarar sağlayacaktır.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu