Ekonomi

Goldman’dan Çin varsayımı

Goldman Sachs ekonomistleri paylaştıkları bir notta Çin için 2023 yılı büyüme iddialarını yüzde 5,2’den yüzde 5,5’e yükseltti.

Ülkede dün açıklanan dataya nazaran iktisat geçen yılın son çeyreğinde evvelki yılın birebir devrine kıyasla yüzde 2,9 büyüyerek yüzde 1,6’lık kestirimlerin çok üzerinde gerçekleşti.

Ülkede perakende satış, sanayi üretimi ve işsizlikte Aralık göstergeleri de analist varsayımlarını aştı.

Goldman ekonomistleri Kovid-19 hadiseleri ve genele yayılmış işgücü problemleri nedeniyle Aralık ayı bilgilerinin şaşırtan olduğunu belirtti.

2022’de yüzde 3 büyüdü

Çin Ulusal İstatistik Ofisi bilgilerine nazaran, Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), Ocak-Aralık 2022 devrinde, evvelki yıla nazaran yüzde 3 artarak 121 trilyon yuana (yaklaşık 18 trilyon dolar) ulaştı. Bu, Kovid-19 salgınının birinci tesirlerinin hissedildiği 2020’deki yüzde 2,2’lik büyümenin akabinde Çin’de 1976’dan bu yana kaydedilen en düşük yıllık hasıla artışı oldu.

Büyüme oranı, Çin hükümetinin 2022 yılı için yüzde 5,5 civarında olmasını öngördüğü büyüme amacının de gerisinde kaldı.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu