Ekonomi

Global piyasalarda tahvil rallisi

ABD perakende ve ÜFE datalarının büyüme telaşlarını tetiklemesiyle yatırımcılar bugüne düşük risk iştahı ile başladı. Bu durum pay senetleri endekslerinde düşüşe tahvillerde ise rallinin uzamasına yol açıyor.

ABD’de üç ana pay endeksi Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq 100 ABD bilgileri sonrası çarşamba gününü yüzde 1 üzerinde kayıplarla kapadı. Üç endeksin de vadelileri bu sabah hafif gerileyerek kayıpların sürebileceğine işaret ediyor. Asya Pasifik pay endekslerinde ise kayıplar Japonya öncülüğünde hızlanıyor. Japon Nikkei 225 yüzde 1,5 gerilerken teknoloji paylarının düştüğü Hong Kong Hang Seng yatay seyretti.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in sürpriz istifa duyurusuna karşın ülkenin ana pay endeksi yalnızca yüzde 0,3 geriliyor. Tahvil rallisinin hızlanmasıyla getiriler aşağıya geliyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi beş baz puan gerileyerek yüzde 3,32’e indi. Avustralya’da istihdamın gerilemesinin faiz artışlarında durmaya yol açacağı beklentisiyle 10 yıllık getiri 22 baz puan birden düşerek yüzde 3,33’e geriledi. Bloomberg Dolar Endeksi 1.226 puanda yatay.

Fed faiz artış suratı tartışmaları

Fed üyeleri faiz artış suratı konusunda farklı görüşler ortaya koymaya devam ediyor.

İki üye, Dallas Fed Lideri Lorie Logan ve Philadelphia Fed Lideri Patrick Harker, çarşamba günü yaptıkları konuşmada faiz artış suratının yavaşlatılmasından yana hal ortaya koydu.

ABD’de beklentiyi aşan bir biçimde gerileyerek resesyon kaygılarını kuvvetlendiren aralık perakende satış verisi sonrası konuşan Logan “Faiz artış suratı yavaşlasa da kısıtlayıcı finansal şartları müdafaayı hedefleyen stratejimizde gerekirse ayarlama yapabiliriz” diye konuştu.

Geçtiğimiz haftaki TÜFE verisi sonrası 25 baz puanlık faiz artışının gelecekte uygun olacağını birinci kere lisana getiren Harker ise faizlerin yüzde 5 üzerine çıkacağını ve burada bir mühlet kalabileceğini belirtti. İki üyenin de FOMC’de oy hakkı bulunuyor. Fed’in şahin kanadından St. Louis Fed Lideri James Bullard siyasetin şimdi gereğince kısıtlayıcı olmadığını vurgularken Cleveland Fed Lideri Loretta Mester enflasyonun yanlışsız istikamette ilerlediğini belirtti. Son periyotta enflasyon ve ABD iktisadına yönelik iddiaları gerçekleşen eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers ise bu kere Davos’ta olumlu konuştu. Summers geçtiğimiz birkaç aya nazaran resesyondan kaçınma konusunda daha optimist olduğunu belirtti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu