Ekonomi

Global piyasalar, Davos’tan gelecek haber akışına odaklandı

kuresel piyasalar davostan gelecek haber akisina odaklandi 4ea95

ABD’de yıllık enflasyonun aralıkta yüzde 6,5’e gerileyerek üst üste 6. ayında da yavaşlamasını sürdürmesinin akabinde piyasalarda risk iştahı arttı.

Küresel hisse piyasalarında geçen hafta genelinde risk iştahının canlı kalması dikkati çekerken, yeni haftada ağır data gündeminin yanı sıra bugün İsviçre’nin Davos kentinde başlayacak Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamındaki haber akışı takip edilecek.

Fed’in yüzde 25 faiz artışı beklentisi yüzde 94’e çıktı

Gelişmeler sonrası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek ayki toplantısında faizi 25 baz puan artıracağı beklentileri yüzde 94’e yükseldi.

Yeni haftada yatırımcı fiyatlamalarında haber akışının ehemmiyet kazanması beklenirken, bugün başlayacak ve 20 Ocak’a kadar sürecek WEF kapsamında yapılacak açıklamalar yakından takip edilecek.

kuresel piyasalar davostan gelecek haber akisina odaklandi 4eab2734

New York borsası kıymet kazandı

Bu gelişmelerle cuma günü New York borsasında alış yüklü bir seyir izlendi ve Dow Jones endeksi yüzde 0,33, S&P 500 endeksi yüzde 0,42 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,71 paha kazandı. Öte yandan ABD’nin büyük bankalarından JPMorgan Chase ve Bank of America’nın kârı geçen yılın dördüncü çeyreğinde yıllık bazda artarken, tıpkı devirde Citigroup ve Wells Fargo’nun kârı düşüş kaydetti.

BIST 100 endekse haftalık bazda yüzde 6,68 paha kaybetti

Yurt içinde, geçen hafta genelinde dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, cuma günü yükseliş eğiliminde hareket etti ve günü yüzde 0,28 artışla 4.984,86 puandan tamamladı. Endeks haftalık bazda ise yüzde 6,68 kıymet kaybetti. Dolar/TL, geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran yüzde 0,3 artarak 18,7849’dan kapanmasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,7860’tan süreç görüyor.

Analistler, ABD’de piyasaların bugün tatil olması nedeniyle küresel piyasalarda süreç hacimlerinin düşük seyredebileceğine işaret ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 puanın direnç, 4.700 ve 4.650 düzeylerinin dayanak pozisyonunda bulunduğunu kaydetti.

kuresel piyasalar davostan gelecek haber akisina odaklandi 4ead9863

Piyasalarda bugün takip edilecek datalar

10.00 Türkiye, kasım ayı özel kesimin yurt dışından sağladığı kredi borcu 11.00 Türkiye, aralık ayı bütçe istikrarı 13.00 Almanya, ocak ayı ZEW ekonomik itimat endeksi 13.00 Euro Bölgesi, ocak ayı ZEW ekonomik itimat endeksi

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu