Ekonomi

Geçen yıl toplam 377 milyon dolarlık domates ihraç edildi

yeni haber basligi 65fae

Domates, Türkiye’nin ihracatta güçlü olduğu bir besin hususu.

Türkiye’den 2022’de yapılan domates ihracatı, 2021 yılına nazaran yaklaşık yüzde 4 arttı.

54 ülkeye domates gitti

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri datalarından derlediği bilgilere nazaran, ihracatçılar, geçen yıl Romanya, Ukrayna, Bulgaristan, Almanya, İngiltere, Çekya, İsviçre, İspanya, Kazakistan, Letonya, Rusya, Polonya ve Malezya’nın da ortalarında olduğu 54 ülkeye 526 bin 703 ton domates sattı.

377 milyon 418 bin dolar döviz girdisi

İhracatçılar domatesten geçen yıl ülkeye 377 milyon 418 bin dolar döviz girdisi sağladı.

Türkiye’nin en çok domates ihracatı yaptığı ülkelerin başında Romanya bulunuyor. Türkiye, Romanya’ya geçen yıl 65 milyon 228 bin dolarlık domates sattı.

Romanya’yı 45 milyon 320 bin dolarla Ukrayna ve 38 milyon 113 bin dolarla Bulgaristan izledi.

“Rusya’ya ihracatta maalesef 33 milyon dolarda kaldık”

Sera Yatırımcıları ve Üreticileri Birliği Lideri Müslüm Yanmaz, domates ihracatının bir evvelki yıla nazaran artmasının sevindirici olduğunu lakin istedikleri sayıya ulaşamadıklarını belirterek, “Geçtiğimiz yıllarda Rusya Federasyonu’na yapılan ihracat açık orta önde olup Rusya’ya her yıl 200 milyon dolara yakın ihracat yaparken, bu yıl (2022) maalesef 33 milyon dolarda kaldık. Balkan ülkelerine ihracat artışı Rusya’daki azalışı telafi etti aslında.” dedi.

gecen yil toplam 377 milyon dolarlik domates ihrac edildi 66944143

“Azerbaycan ve Özbekistan’dan çok önemli bir Rusya pazarına giriş var”

Salkım domatesin Avrupa pazarında aranan bir eser olduğunu belirten Yanmaz, “Bu yıl (2022) ihracat sayılarımız açıkçası beklediğimiz sayılar değil, Rusya pazarını giderek kaybediyoruz. Bilhassa Azerbaycan ve Özbekistan’dan çok önemli bir Rusya pazarına giriş var. Yaşanan güç kriziyle birlikte navlundaki maliyet artışları da bu pazarda azalmamıza yol açtı. 2023 yılında domateste 500 milyon dolar düzeyine geleceğimizi ümit ediyoruz.” diye konuştu.

Domates üreticileri Avrupa pazarına çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu