Ekonomi

Fed Bej Kitap: Şirketler büyüme hakkında karamsar

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ait değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunun ocak sayısını yayımladı.

Bankanın 12 şubesinden gelen tahlillerle hazırlanan raporda, genel ekonomik faaliyetin kasım ayından bu yana değişim göstermediği belirtildi.

Gelecek aylarda iktisatta “az büyüme” beklendiğine işaret edilen raporda, kimi perakendecilerin tatil döneminde daha güçlü satışlar yapmasıyla tüketici harcamalarının biraz arttığı aktarıldı.

Raporda, “Diğer perakendeciler, yüksek enflasyonun bilhassa düşük ve orta gelirli haneler ortasındaki tüketicilerin satın alma gücünü düşürmeye devam ettiğini belirtti.” değerlendirmesine yer verildi.

Birçok bölgede, üreticilerin, faaliyetin ölçülü bir biçimde düştüğünü bildirdiği belirtilen raporda, tedarik zinciri aksamalarının ise hafiflediği vurgulandı.

Raporda, konut piyasasının zayıflamaya devam ettiğine işaret edilerek, mortgage (konut kredisi) talebinin zayıf kalmaya devam ettiğinin aktarıldığı kaydedildi. Ayrıyeten raporda, yüksek borçlanma maliyetlerinin ticari kredileri baskılamaya başladığı da tabir edildi.

İstihdamın ise birçok bölgede ölçülü ila orta süratte büyümeye devam ettiğine işaret edilen raporda, kimi bölgelerde iş gücü arzının arttığı, fakat firmaların açık konumları doldurmada zorluk çekmeye devam ettiği bilgisine yer verildi.

Raporda, istikrarlı bir biçimde sıkı olan iş gücü piyasası nedeniyle fiyat baskılarının yüksek kalmaya devam ettiği aktarıldı.

Fiyat artışlarına da değinilen raporda, birden fazla bölgede fiyat artışlarının ölçülü yahut orta süratte yükseldiği lakin birçok bölgede bu suratın yavaşladığının bildirildiği kaydedildi.

Raporda, fiyat artışlarının gelecek yıl daha da ölçülü hale gelmesinin beklendiği kaydedildi

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu