Dünya

Ermenistan, MRSAM hava savunma sistemini almak istiyor

yeni haber basligi 53a23

Dağlık Karabağ Savaşı’nı Azerbaycan’a karşı büyük zayiatlar vererek kaybeden Ermenistan, savunmasını güçlendirmenin yollarını arıyor.

Erivan idaresi, gözünü Hindistan-İsrail ortak üretimi orta menzilli hava savunma füze sistemine çevirdi.

Hindistan basınına nazaran, Ermenistan, hava savunma sistemini güçlendirmek maksadıyla envanterindeki sistemlerini MRSAM ile yenilemek istiyor.

70 kilometre menzile sahip

Yeni Delhi, Ermenistan’a, İsrail’le ortak üretimi olan 70 kilometre orta menzilli MRSAM sisteminin yanında, tek başına ürettiği Akash hava savunma füze sistemlerini de teklif etti. Sistemler, karadan havaya atılan füzelere sahip.

Azerbaycan’ın elindeki sisteme karşı istikrar arayışı

Ermenistan’ın, Azerbaycan’ın elinde bulunan İsrail imali Barak-8 hava savunma sistemine karşı istikrar arayışında olduğu belirtildi.

Söz konusu haber, Ermenistan resmi haber ajansı Armenpress tarafından da alıntılandı.

2021’de sistemin birinci denemesi yapıldı

İsrail basınına nazaran, Hindistan ve İsrail’in 2019’da imzaladığı muahede çerçevesinde MRSAM hava savunma sistemi için İsrail Havacılık ve Uzay Sanayisi ile Hindistan’daki Savunma Araştırma ve Geliştirme Örgütü işbirliği yapmış ve 2021 başında sistemin birinci denemesi gerçekleştirilmişti.

yeni haber basligi 53a39450

Ermenistan ile Hindistan ortasındaki iş birliği

Ermenistan, Eylül 2022’de yaklaşık 250 milyon dolar bedelinde Hindistan imali Pinaka çok namlulu roket sistemi (MLRS), anti tank füzeleri ve sistemde kullanılacak öteki mühimmatı sipariş ederek bu silahın birinci yabancı müşterisi olmuştu.

Bunun yanında çeşitli savunma kaynaklarında, Ermenistan’ın envanterindeki mevcut Su-30SM savaş uçaklarını Hindistan’ın dayanağıyla modernize etmeyi planladığı belirtilmiş lakin Erivan idaresi bu hususta açıklama yapmamıştı.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu