Teknoloji

Elektrik depolama meselesini çözecek dev proje

600x338demir paslanmasi ile elektrik depolama projesi

Fosil yakıt türevlerinden kurtulmamız için hafta boyunca güneşin açmadığı ya da rüzgarın esmediği periyotlarda enerjiyi sağlamak gerekli yahut uzun süreli elektrik depolama teknolojilerine gereksinimimiz var.

Doğal olarak günlerce tükenmeden elektrik verebilen lakin verimli ve sağlam ucuz batarya yapmak sıkıntı. Yeniden de en azından bildiğimiz teknolojileri kullanmak zorunda  değiliz çünkü bu bataryayı ağır ve büyük yapabiliriz fakat nasıl?

Teknik ve Avantajları

Bataryalar aslında geri döndürülebilen bir çok kimyasal işlemi kullanılarak üretilebiliyor. Sorun bu süreç sırasında her seferinde oluşacak yan kimyasal reaksiyonları azaltmak ve alışılmış ki verdiğinizin en fazlasını geri almak yani yüksek formda verimliliğini sağlamak.

Lityum tabanlı piller genelde olarak 4000 doldur boşalta kadar dayanabilirken, gücün %90’ından fazlasını geri verebiliyor. Lakin üretim süreci ve kullanılan ender elementlere muhtaçlık duymaları nedeniyle epey kıymetliler.

Bu kullandığımız küçük aygıtlar için sorun yaratmaz iken, şebekeyi dengeleyecek, gerektiğinde elektrik üretim fabrikası kadar günler boyunca elektrik sağlayacak,  yıllarca çalışacak ucuz bir sistem yapmak sıkıntı.

6’da 1 maliyet

Form Enerji ise bu sorunu çözmek için demirin paslanma sürecini kullanarak bir batarya geliştiriyor. Paslandırma için gerekli olan şeyler ise demir, hava ve su üzere en çok bulunan ve ucuz malzemeler. Üstelik saklanabilen güç fazla ve süreç yavaş işlediği için şarjın tükenmesi 150 saatte kadar varabiliyor. Mesela firmanın birinci pilot projesi 1 MW güç veren ve 150 saat dayanan 150 MWh kapasiteli bir proje.

Paslanma ve geri döndürme süreci aslında yıllardır bilinen bir batarya çeşidi. Gerek  randıman gerek tartı ve anlık güç kapasitesi nedeniyle üzerine pek düşülmedi. Şimdilerde ise uzun devir depolama teknolojilerine muhtaçlık arttığı için bu teknoloji rafine edildi ve fabrika heyetim basamağına kadar gelindi.

demir paslanmasi ile elektrik depolama projesi159555 0

Uzun periyot depolama teknolojileri ortasında, hava sıkıştırma, yer çekimi ile potansiyel güç, çeşitli kimyasal tepkiler üzere bir çok sistem bulunmakla birlikte temel sorun 1 kW/saat elektrik enerjisinin santral hayatı boyunca ne kadara şarj edilip deşarj edilebileceği. Bu sayı lityum tabanlı bataryalarda 120$ civarında iken demir metali tabanlı Form Güç bunu 20$ üzere inanılmaz bir sayıya düşürmeyi planlıyor.

Doğal olarak bu kadar cazibeli bir firma 2017 yılından bu yana 850 milyon dolar yatırım aldı. Kurulacak fabrikanın pozisyonu eski çelik endüstri merkezi Batı Virginya / ABD’de. Maliyeti 760 milyon dolar olacak fabrikada 750 kişi çalışacak. Fabrikayı kendi bölgesinde kurulmasını isteyen eyalet süreci 290 milyon dolar ile teşvik edecek. Bunun yanında 75 milyon dolar bedelindeki arsanın kullanım hakkını da şirkete devredecek.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu