Dünya

Economist’in 2023 yorumu: Muhalefetin Erdoğan’a karşı kazanması sıkıntı

null 55118

Türkiye’de bu yıl yapılacak cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine az bir mühlet kaldı.

Normal takvime nazaran haziran ayında gerçekleştirilecek seçimlerin öne çekilebileceği ihtimali lisana getiriliyor.

İngiliz mecmuası: Muhalefet kazanmalı lakin…

Londra merkezli The Economist mecmuası, “Muhalefet kazanmalı lakin önünde maniler var” başlıklı bir tahlil yayınladı.

Analizde, muhalefetin kendi içinde birtakım sıkıntılar yaşadığı belirtilerek, “Seçimlere yalnızca aylar kalmışken, Millet İttifakı hâlâ cumhurbaşkanlığı için ortak bir aday çıkarmadı.” denildi.

Muhalefette çatlak: Kılıçdaroğlu istiyor, Akşener tepkili

“CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, aday olmaya kararlı görünüyor, lakin Düzgün Parti Önderi Meral Akşener’in reaksiyonuyla karşılaşıyor.” denilerek, “Muhalefet içindeki çatlaklar kendini gösteriyor.” sözü kullanıldı.

“Erdoğan ile kıyaslanamaz”

Kılıçdaroğlu’ndan “yetenekli bir yönetici” halinde bahsedilen kelam konusu yazıda, CHP Lideri’nin seçilememe ihtimaline dikkat çekildi ve “Bir konuşmacı olarak Erdoğan ile kıyaslanamaz.” görüşüne yer verildi.

Mitingler için ‘rock konseri ve ocakbaşı dersi’ karşılaştırması

Erdoğan’a işaret edilen mecmuanın tahlilinde, “Türk başkanın mitingleri bir rock konseri havasında. Kılıçdaroğlu’nunki ise ocakbaşı dersi üzere gelebilir.” notu paylaşıldı.

economistin 2023 yorumu muhalefetin erdogana karsi kazanmasi zor 54ed6478

“İmamoğlu’nun ve Yavaş’ın zayıf noktaları var”

Adaylık için isimleri geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş’ın, bu türlü bir durumda vazifelerinden istifa etmesi gerektiği anımsatıldı.

İstifaları halinde bu iki belediyenin denetiminin AK Parti’ye geçmesi muhtemelliğine değinilerek, ayrıyeten İmamoğlu’nun ve Yavaş’ın zayıf noktası olduğu kaydedildi.

“Yıldızı çoktan söndü”

Konuya ait, “İmamoğlu’nun yıldızı 2019’daki zaferinin akabinde çoktan söndü.” denildi. “Sert bir milliyetçi” olarak tanımlanan Yavaş’ın ise HDP’li seçmenlerden oy almasının sıkıntı olduğu tabir edildi.

economistin 2023 yorumu muhalefetin erdogana karsi kazanmasi zor 54ee8344

CHP ile Âlâ Parti ortasındaki HDP gerilimi

Erdoğan’a karşı seçimleri kazanmak isteyen muhalefet bloğunun HDP’nin oylarına gereksinim uyduğu lakin tekrar tıpkı bloğun kelam konusu partiye “soğuk davrandığı” aktarıldı.

Yazıda, “CHP, partinin (HDP) dayanağını almaya devam etmek için istekli. Fakat HDP’yi PKK’nın siyasi kanadı olarak gören Güzel Parti birebir masaya oturmayı reddediyor.” denildi.

economistin 2023 yorumu muhalefetin erdogana karsi kazanmasi zor 5501c670

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu