Dünya

Economist: Türkiye, kendi tartı merkezine sahip

null 65100

Türkiye’nin Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan stratejik pozisyonu İngiltere’de gündem oldu.

Londra merkezli The Economist mecmuası, “Türkiye’nin yeni agresif dış siyaseti: Batı için garip bir müttefike dönüştü” başlıklı bir tahlile imza attı.

“Türkiye, Avrupa’nın çeperinde değil”

Ankara’nın birtakım bölümlerce Batı’yı terk etmekle suçlandığı belirtilerek, “Türk yetkililer ise terk edilenin kendileri olduğunu söylüyor.” denildi.

Türkiye’nin, kendisini Avrupa’nın çeperinde ve tek bir tesir bölgesinin kesimi olarak konumlandırmadığı, kendi yük merkezine sahip olduğu belirtildi.

“Türkiye’yi kaybetmeyi göze alamazlar”

“NATO, Türkiye’yi kaybetmeyi göze alamaz.” sözü kullanılan tahlilde, “(Cumhurbaşkanı) Erdoğan ulusal güvenlik konusunda daha da uzlaşmaz oldu. Suriye’ye operasyona ait, kasım ayında ‘Kimseden müsaade alacak değiliz’ demişti.” tespitlerine yer verildi.

“Afrika ve Orta Asya’da atılımlar yaptı”

Diğer taraftan Türkiye’nin son 10 yılda Afrika ve Orta Asya’da atılımlar yaptığı, Türk dizilerinin popülaritesini artırdığı ve Türk Hava Yolları’nın muvaffakiyetinin yanı sıra Türk SİHA’larını almak için birçok ülkenin sıraya girdiği vurgulandı.

economist turkiye kendi agirlik merkezine sahip 650dc339

“Erdoğan, güzel bir iş çıkardı”

Rusya ile Ukrayna ortasında arabulucu olarak Ankara’nın öne çıktığı anımsatılırken, “Erdoğan, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik deniz ablukasını hafifletmesi, deniz yoluyla tahıl ihracatının tekrar başlaması ve esir takası müzakereleri için yeterli bir iş çıkardı.” denildi.

“Finlandiya ve İsveç’i engellemekle tehdit ediyor”

Aynı tahlilde, “Türkiye, NATO için değerli. Türk askerleri; Afganistan, Baltık, Bosna, Kosova ve Makedonya’da misyonlara katıldı. Lakin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya iştirakini engellemekle tehdit ediyorlar.” sözleri aktarıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Helsinki ve Stockholm idarelerini, askeri ittifaka üyelik süreçlerini tamamlamak için zanlıların iadesine zorladığının altı çizildi.

economist turkiye kendi agirlik merkezine sahip 64c42218

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu