Teknoloji

Dünyanın en güçlü roketi fırlatılmaya hazır

dunyanin en guclu roketi firlatilmaya hazir 3a2d2

SpaceX’in yeni jenerasyon uzay aracı olacak Starship, kargo ve insanları evvel Ay yörüngesine ve akabinde da Mars’a taşımak üzere geliştiriliyor.

Starship, fırlatılmadan evvel birçok test basamağından geçecek. Şirket bu testleri, Starship’in “SN” serisi prototip sürümleriyle gerçekleştiriyor.

Daha evvelki fırlatma testlerinde 4 defa patlayan Starship prototipleri, son yapılan denemede işe muvaffakiyetle fırlatılmış ve yere inmişti.

Starship şubatta fırlatılacak

Starship ve Muhteşem Heavy Booster roketi, gelecek ay birinci yörünge test uçuşunu gerçekleştirecek. Birleşik fırlatma sistemi, NASA’nın kasımda fırlattığı Uzay Fırlatma Sistemi’ni (SLS) geride bırakarak şimdiye kadarki en büyük fırlatma sistemi olacak.

Yeni imgeler geldi

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, dünyanın en güçlü roketi olan 120 metre uzunluğundaki Starship’in havadan çekilmiş fotoğraflarını paylaştı.

Gözden Kaçmasın starship 2807 SpaceX’in Mars’a göndermeyi planladığı Starship, muvaffakiyetle test edildi Haberin Detayları
dunyanin en guclu roketi firlatilmaya hazir 3a347614

Musk’ın belirttiğine nazaran, 2 ay içinde fırlatılacak olan roketin, ABD’deki bir tesiste yola çıkmaya hazır bir halde beklediği görüldü.

Eğer Starship, Dünya’nın yörüngesine başarılı bir biçimde fırlatılırsa, Ay ve Mars seyahati için kıymetli bir adım atılmış olacak.

Söz konusu fırlatma, SpaceX’in Mars’a göndermeyi planladığı roketinin birinci yörünge uçuşu denemesi olacak.

Roket, firmanın ABD’nin Teksas eyaletindeki Starbase tesisinden kalktıktan sonra iki modüle bölünüp Meksika Körfezi ve Pasifik Okyanusu’na iniş yapacak.

Ay vazifeleri için kritik adım

Starship’in testlerinin başarılı bir halde sonuçlanması, NASA’nın 2025’ten evvel gerçekleşecek Ay misyonlarının yolunu da açacak.

Araç, NASA’nın önerdiği Ay üssünün inşasına yardımcı olmak için Ay’a gereç taşımak için de kullanılabilecek.

dunyanin en guclu roketi firlatilmaya hazir 3a390940
dunyanin en guclu roketi firlatilmaya hazir 3a399300
dunyanin en guclu roketi firlatilmaya hazir 3a3a3503
dunyanin en guclu roketi firlatilmaya hazir 3a3ad416

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu