Teknoloji

Dünyanın en büyük hidrojen temelli elektrikli uçağı birinci uçuşunu yaptı

600x338en buyuk hidrojen temelli elektrikli ucak ilk ucusunu yapti

en buyuk hidrojen temelli elektrikli ucak ilk ucusunu yapti159581 0 Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi’nden (CAA) uçuş müsaadesi aldıktan sonra kısa bir müddet sonra, ZeroAvia, 19 yolcu kapasiteli dünyanın en büyük hidrojen temelli elektrikli uçak prototipinin birinci uçuşunu muvaffakiyetle tamamladı.

Hidrojen temelli elektrikli uçaklar geliyor

ZeroAvia, sürdürülebilir havacılık için ileriye gerçek büyük bir adım atarak dünyanın en büyük hidrojen temelli elektrikli uçağını uçurdu. Prototip bir hidrojen-elektrik aktarma organı ile donatılmış 19 koltuklu, çift motorlu Dornier 228 uçağı, Birleşik Krallık’taki Cotswold Havalimanı’ndan havalanarak 10 dakikalık test uçuşunu tamamladı. Ek olarak bu projenin küçük yolcu uçaklarını etraf için daha âlâ hale getirmeye çalışan, devlet tarafından finanse edilen bir Ar-Ge programı olan HyFlyer II projesinin bir modülü olduğunun da altını çizelim.

en buyuk hidrojen temelli elektrikli ucak ilk ucusunu yapti159581 1 ZeroAvia, 2024 yılına kadar 600kW aktarma organı ile sıfır emisyonlu ticari uçak operasyonlarının geliştirilmesi için çalışıyor ve yaklaşık 480 km menzile sahip dokuz ila on dokuz koltuklu uçakların geliştirilmesini hedefliyor. Sonrasında ise bu tahrik sistemini 1126 km’lik bir menzili hedefleyen iki ila beş megavatlık 90 koltuk kapasiteli bir versiyon takip edecek.

ZeroAvia’nın geliştirdiği uçağın güç aktarma organı, “bir elektrolizör ile üretilen sıkıştırılmış gaz halindeki hidrojen” kullanılarak beslendi. Prototip uçağın test konfigürasyonunu kabin içine yerleştirilmiş iki yakıt hücresi yığını ve lityum iyon pil paketleri sağlıyordu. Öte yandan ZeroAvia’nın aldığı takviyeler elbette devlet programlarıyla sonlu değil. Şirket, United Airlines‘tan 35 milyon dolar kıymetindeki finansmana ek olarak Alaska Air Group’tan da yatırımlar aldı.

Sıfır emisyon için hidrojen kullanımı artıyor

Tüm bunların ışığında sıfır emisyon amaçlarında hidrojenin büyük bir faktör olarak hayatımızda olacağını söylesek yanılmayız. Havacılık alanında Rolls-Royce ve easyJet’in hidrojen yakıtlı uçak motoru testleri devam ediyor. Bir yandan ise Çin, süratli hidrojen trenlerini geliştirirken Toyota’da hidrojen yakıtlı Hilux üzerinde çalışıyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu