Teknoloji

Dünya’dan çekilen en detaylı Ay fotoğrafları yayınlandı

dunyadan cekilen en ayrintili ay fotograflari yayinlandi 657d0

Mikrodalga fırından daha az güçlü bir radar ışını kullanan araştırmacılar, Dünya’dan şimdiye kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü Ay manzaralarını yakalamayı başardı.

Amerikan Astronomi Derneği’nin (AAS) Washington’daki toplantısında paylaşılan fotoğraflar; NASA’nın Apollo 15 misyonunun iniş alanını ve ayrıyeten Dünya’nın kıymetli bir çarpma özelliği olan Tycho kraterini gösteriyor.

Dünyanın en büyük yönlendirilebilir radyo teleskobu unvanını taşıyan ABD’nin Batı Virginia eyaletindeki Green Bank Teleskobu tarafından çekilen fotoğraflar, hayli etkileyici görünüyor.

dunyadan cekilen en ayrintili ay fotograflari yayinlandi 6590c136

100 metre çapındaki teleskobun radar kısmının lideri Patrick Taylor, Ay’a radyo dalgaları gönderdiklerini ve bilgileri Hawaii’deki Very Long Baseline Array isimli radyo teleskobuyla yakaladıklarını söyledi.

Taylor, Green Bank Teleskobu’nun bu süreçte yalnızca 700 wattlık güç harcadığını, bunun bir konut aleti ya da birkaç ampulle yarışabileceğini söyledi.

Gelecekte daha net imgeler çekilebilir

Araştırmacılar, Green Bank Teleskobu’nda yaklaşık 700 kat daha fazla güçle, 500 kilowattla iletim yapabilmeyi hedefliyor. Böylelikle daha net imajların elde edilmesi planlanıyor.

dunyadan cekilen en ayrintili ay fotograflari yayinlandi 65964629
dunyadan cekilen en ayrintili ay fotograflari yayinlandi 65985917

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu