Güncel

Diyarbakır barajları sevindirdi

diyarbakir barajlari sevindirdi 640dc

Ülke genelinde son yıllarda yaşanan kuraklık korkutan boyutlara ulaştı.

Birçok göl ve barajlarda su düzeyi yüzde 30’lara gerilerken kentlerin içme suyunda tehlike çanları çalıyor.

Yaz aylarında büyük orman yangınlarına sebep olan iklim krizi, bugün dünyayı kuraklık ve ortalamanın üzerinde sıcaklıkla karşı karşıya bıraktı.

Bunun yanı sıra bir barajdan sevindirici haber geldi.

Su olağan düzeyinde

Diyarbakır’ın su gereksinimini karşılayan değerli barajlarda doluluk oranının olağan düzeyde olduğunu ve rastgele bir sorun yaşanmadığını belirten Yaşar Ceylan, güç gayesiyle kullanılan barajlarda da su düzeyinin olağan olduğunu söz etti.

diyarbakir barajlari sevindirdi 642d2679

“Kentimizin muhtaçlığını karşılayacak suyumuz mevcut”

Ülke genelinde olduğu üzere bölgemizde de son 2 yıldır kuraklık yaşandığını söyleyen Ceylan, “Şehrimizde dağlık kısımlardaki barajlarımızda kentimizin muhtaçlığını karşılayacak kadar suyumuz mevcut. İnşallah önümüzdeki süreçte gelecek akımlarla birlikte daha düzgün duruma geleceğiz.

Elimizdeki bütün imkanlarla depoladığımız bütün suyun vatandaşlarımızın istifadesine sunmak suretiyle sulamalarımızı geçmiş yıllarda olduğu üzere 2023’te de yapmaya çalışacağız.” dedi.

diyarbakir barajlari sevindirdi 642e0905

“Mevcut durumdaki kuraklığa ait önlemlerimizi alıyoruz”

“2021-2022 yılında ağır kuraklık yaşadık. Lakin aldığımız tedbirlerle vatandaşımızın sulamadan ziyan görmemesi istikametinde uğraş harcadık ve başarılı olduğumuza inanıyoruz.” diye konuşan Ceylan, “Mevcut durumdaki kuraklığa ait önlemlerimizi alıyoruz. Valiliğimiz başkanlığında gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Buna bağlı alınması gereken önlemler görüşülüyor. Bu istikamette çalışmalarımız devam ediyor. Önümüzdeki süreçte barajlarımıza gelecek akımlara bağlı olarak da bunu en âlâ formda vatandaşa sunmaya çalışacağız.” tabirlerine yer verdi.

diyarbakir barajlari sevindirdi 642ee671

“Enerji alanı ise 3’üncü planımızdadır”

Su yetersizliği ve kuraklığın randıman düşüklüğüne sebep olduğunu belirten Ceylan, “Barajlarımızda depolanan su öncelikle içme suyu maksadıyla kullanılıyor. Daha sonra doğal hayat gereksinimi olan sulama ve ardından güç kelam mevzusudur. Öncelikle biz çiftçilerimizin mağdur olmaması için sulama gereksinimini gidermeye çalışıyoruz. Güç alanı ise 3’üncü planımızdadır.

Karakaya Barajı’mız bizim yüzde yüz güç hedefli barajımızdır. Orada da olağan düzeyde suyumuz mevcut. Rastgele bir kasvetimiz bulunmamaktadır. Su yetersizliği ve kuraklık maalesef randıman düşüklüğüne sebep olmaktadır. Lakin evvelki yıllarda almış olduğumuz bunu en aza indirmeye çalıştık.” ifadelerini kullandı.

diyarbakir barajlari sevindirdi 642fb182

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu