Teknoloji

Dikkat! Google makûs hedefli yazılım içeren sitelerin bile reklamını yapıyor

600x338google kotu amacli yazilim iceren sitelerin reklamini yapiyor

google kotu amacli yazilim iceren sitelerin reklamini yapiyor159564 3 Görünüşe bakılırsa Google, arama motorunda neyin reklamının yapıldığına çok dikkat etmiyor. Siber hatalıların berbat hedefli yazılım içeren sahte siteleri tanıtmak için arama devinin hizmetlerini etkin olarak kullanmaya başladığı ortaya çıktı.

Bilgisayar korsanları bilhassa Google Ads platformu aracılığıyla 7-Zip, Blender 3D, Capcut, CCleaner, Notepad++, OBS, Rufus, VirtualBox, VLC Media Player, WinRAR, Putty üzere birçok tanınan yazılım sitesinin uydurma versiyonlarının reklamını yaptılar. Kelam konusu sitelerin tek bir maksadı var: makus gayeli yazılım yaymak.

google kotu amacli yazilim iceren sitelerin reklamini yapiyor159564 1 Daha da enteresan olan şey bu geçersiz sitelerin, reklam bloğunda resmi web sayfalarının üstünde gösterilmesi. Hasebiyle arama yapan kullanıcı site adresine dikkat etmezse tuzağa düşebilir. Çünkü sayısız kullanıcının bu formda kandırıldığı bildiriliyor.

Kötü emelli reklamlar önemli tehlike

NFT God takma isimli bir Twitter kullanıcısı, OBS (Open Broadcaster Software) isimli tanınan görüntü kayıt ve akış uygulamasının kurulum dosyasını uydurma web sitesinden indirdiğini söylüyor. Birkaç saat sonra, arkadaşları kendisine ulaşarak Twitter hesabının saldırıya uğradığını bildirmiş. Tabi olanlar bununla da bitmiyor.

Bilgisayar korsanlarının kurbanın OpenSea NFT ticaret platformundaki hesabına, bir dizi öteki kripto para cüzdanlarına ve Substack, Gmail ve Discord’una erişim sağladıkları ortaya çıktı. BleepingComputer, arama motorunun reklam sonuçlarındaki geçersiz web siteleri konusunda mevcut tüm verileri topladı ve Google’a gönderdi.

google kotu amacli yazilim iceren sitelerin reklamini yapiyor159564 2 Şirket gerekli adımları attığını söylüyor. Google bahisle ilgili olarak “Reklamverenin kimliğini gizleyerek ve öbür markaları taklit ederek yaptırımlarımızı aşmaya çalışan reklamları yasaklayan sağlam bir siyasetimiz var. Kelam konusu reklamları gözden geçirdik ve kaldırdık” açıklamasını yaptı. Lakin yeniden de ziyaret edilen web sayfaları için tedbiri elden bırakmamak gerek.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu