Ekonomi

Çin patent sayısında önder katma bedelde Avrupa’nın gerisinde

Uluslararası Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) datalarına nazaran, Çin, 2021’de 1,5 milyonu aşan patent müracaatıyla dünyada birinci sırada yer aldı. Müracaat sayısı en yakın rakibi ABD’nin üç katına yaklaştı.

Ancak müracaat sayısındaki farkın şimdi gerçek ekonomik bedele dönüşmediği gözleniyor. Patent ağır sanayi kollarının gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) ve istihdamdaki hissesi göz önüne alındığında Çin’in, hâlâ ABD’nin ve AB ülkelerinin gerisinde olduğu görülüyor.

Çin Ulusal Fikri Mülkiyet Yönetimi (CNIPA) yetkilisi Gı Şu’nun paylaştığı bilgilere nazaran Çin’de bilgisayar, elektronik, makine, güç sistemleri, dijital bağlantı, görsel-işitsel araçlar, tıp teknolojileri, ulaştırma ve havacılık üzere patent ağır sanayi kollarının büyüklüğü 2021’de evvelki yıla nazaran yüzde 17,9 artışla 14,3 trilyon yuana (2,1 trilyon dolar) ulaştı.

Sağladığı istihdam da düşük

Çin’de patent ağır sanayilerin yarattığı katma bedel GSYH’nin yüzde 12,4’ünü oluştururken bu oran ABD’de yüzde 24, AB’de yüzde 17,4 oldu.

Patent ağır sanayiler Çin’de toplam istihdamın yüzde 6,5’ini sağlarken bu oran ABD’de yüzde 13, AB’de ise yüzde 11 oldu.

Gı, Çin’in patentlerin sağladığı katma kıymetin hissesini 2025’e kadar ABD’nin 2021 düzeyi olan yüzde 13’e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Çinli şirket Huawei, 2021’de 6 bin 952 ile dünyada en fazla patent başvurusu yapan şirket oldu. Onu 3 bin 931 müracaatla ABD’li çip üreticisi Qualcomm ve 3 bin 41 müracaatla Güney Koreli elektronik şirketi Samsung izledi.

Nicel üstünlük potansiyel içeriyor

Uzmanlar, Çin’in teknolojik yenilik alanında nicelik ve nitelik düzeyinde kıymetli ilerlemeler kaydetmekle birlikte patentlerin büyük kısmının şimdi müracaat düzeyinde yenilikler olduğu, araştırma seviyesinden ileri teknolojilere dönüşme potansiyeline sahip özgün buluşların az olduğunun altını çiziyor.

Çin’in bilhassa yapay zeka ve çip üretimi üzere çekirdek teknolojilerde şimdi rakiplerine nazaran geride olduğu lakin nicel üstünlüğün gelecek açısından potansiyel içerdiğine dikkat çekiliyor.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu