Ekonomi

Çin Başbakan Yardımcısı Liu’dan Davos’ta optimist bildiriler

İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Liu He 2023’te iktisatta süratli bir toparlanma olacağı konusunda optimist bildiriler verdi. Liu Çin iktisadında büyümenin bu yıl olağan trende döneceğine inandıklarını söyledi.

Pandemi kısıtlamaları sonrası hayatın olağana döndüğünü belirten Liu, Pekin’in bu sene iç talebi artırmaya odaklanacaklarını, bu durumun ithalatta değerli bir artışa yol açabileceğini söyledi.

Liu Kovid-19 hadiselerinde doruğun görüldüğünü ve tüketimle bağlı dalların olağanlaştığını bildirdi.

Pekin’in globalleşmeden uzaklaşarak kendi kendine yetebilen bir siyasete döndüğüne yönelik tezlere dair Liu “Çin’in gerçekliği, dünyaya açılmanın bir mecburilik olduğunu gösteriyor” açıklamasını yaptı. Korumacılık fikrine karşı olduklarını belirten Liu açılmanın ekonomik ilerlemenin temeli olduğunu söyledi.

Liu ülkede bir yıldan uzun müddettir güç durumda olan emlak kesiminde emlak geliştiricilere finansman sağlamak için alınan son tedbirlerle kesimde ‘kayda bedel iyileşme’ olduğunu tabir etti.

UBS Çin Ekonomisti Wang Tai pandemi sonrası açılma ve emlak kesiminin istikrar kazanmasıyla 2023’te iktisadın yüzde 5 büyüyebileceğini belirterek “Bu da Liu’nun büyümede olağan trende dönüleceği iddiasıyla uyumlu” açıklamasını yaptı.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu