Güncel

Çavuşoğlu’ndan İsveç’e ‘Erdoğan Maketi’ Yansısı: ‘Kimse Bize Niyet Özgürlüğü Demesin’

s b4a47fa865f3eca26137c74843b2737202498815

Stockholm’de protestocuların, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzeyen maketi bir binanın direğine asmasını İsveç Savcılığı ‘ifade özgürlüğü’ kapsamında kıymetlendirerek soruşturma gereği görmedi. Savcılığın kararına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan reaksiyon geldi. Çavuşoğlu, ‘Kimse bizi kandırmaya çalışmasın. Bu nefret ve ırkçılık içeren bir aksiyondur. İsveç bu söz oyunları ile bizi kandırdığını sanıyorsa kendini aldatır’ dedi.

‘Uluslararası hukuka nazaran suçtur’

s d750b8710ecc3e91645f8fa4c8dce69eac0368fc

Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmada, Stockholm’de belediye binası önünde toplanan protestocuların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a benzetilen bir maketi binanın önündeki direğe asmasıyla ilgili İsveç’e reaksiyon gösterdi. 

Çavuşoğlu, ‘Savcılığın ‘soruşturmaya gerek yok kararı’ son derece absürt. Kimse bizi kandırmaya çalışmasın. Bu nefret ve ırkçılık içeren bir aksiyondur. Memleketler arası hukuka nazaran hatadır. İsveç bu söz oyunları ile bizi kandırdığını sanıyorsa kendini aldatır’ sözlerini kullandı.

‘İran’ın sürece katkısı önemli’

s 05408ae1d9e61e4511990720c77caee0f0a3fa1f

Çavuşoğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle;‘PKK tehdidinin ortadan kaldırılması konusunda biz gerekli önlemleri alıyoruz, içeride ve dışarıda atılması gereken adımları atıyoruz. Suriye bağlamında da bu mevzuları değerlendirdik. Suriye konusunu da geniş olarak değerlendirdik. Hudut ve toprak bütünlüğü konusu her vakit bizim önceliğimizdir. Gerek İran gerek Türkiye olarak Suriye’nin hudut, toprak bütünlüğü ve siyasi birliğini güçlü olarak destekliyoruz. Devam eden bir savaş var. Bu doğrultuda Astana formatı çerçevesinde aslında değerli adımlar da attık; lakin artık sonuç odaklı adımların atılması lazım. Bu doğrultuda rejim ile angajman süreci başladı. Önümüzdeki süreçte dışişleri bakanları seviyesinde bir toplantı yapılması planlanıyor. İran’ın da bu sürece katkısının çok kıymetli olduğunu vurguladık. Önümüzdeki süreçte atılacak adımların sonuç getirmesi konusunda İran ile de yakın olarak çalışacağız

Özellikle Irak ile ilgili bölgesel sahiplenme kıymetli. Bizim Irak ile ilgili diğer ülkelerin gelip de burada yönlendirmesi ile adım atmamıza gerek yok. Irak’ta bir sorun varsa bizim problemimiz, Suriye’de bir sorun varsa bizim meselemiz, İran’da bir sorun varsa bizim problemimiz. Batı’dan ülkelerin gelip de ahkam keserek bizleri bir ortaya getirmeye çalışması aslında bize hakarettir. Bu rastgele bir ülkeye karşı olduğumuz için değil. Bizim gidip Batı’da iki ülkeyi bir ortaya getirme uğraşımız ne kadar absürtse, Irak ile ilgili bir toplantıda da öbür bir ülkenin gelip burada bizleri bir ortaya getirmeye çalışması ya da ‘getirdim’ edasında bulunması hakikat bir yaklaşım değil. Biz Türkiye olarak bunları kendimize yediremiyoruz. Afganistan’da kız çocuklarının eğitimi konusunda bayanlara yönelik yasak konusunda da hemfikir olduğumuzu teyit ettik’ 

‘Teröre karşı daima birlikte çaba etmeliyiz’

s 1238e817d0eab69029deb8bc3193367d167501dd

Soruları yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, savaşın tesiri ile Suriye’nin teröristler için bulunmaz bir fırsat olduğunu vurguladı. Çavuşoğlu, ‘Suriye’de PKK ve YPG’nin gayesi belirli, birtakım ülkelerin takviyesi ile daima güçlenmeye çalışıyorlar, Suriye’yi bölmek amacındalar. Terör devleti kurmak niyetindeler. Sonumuzun çabucak ötesinde bir terör koridoru oluşturmak istediler. Biz gerek DEAŞ gerek PKK’ya yönelik operasyonlar ile bu planları öldürdük. Teröristlere karşı müdahalelerde bulunuyoruz. Lakin bu teröristlerin buralardan temizlenmesi gerekiyor. Rusya, ABD kelam verdi, 2019 yılında mutabakata vardık, iki ülke de kelamında durmadı. Hala bu teröristler sonumuzun ötesinde. Teröre karşı daima birlikte çaba etmemiz lazım’ dedi.

‘Kimse bize tabir özgürlüğü demesin’

s 27dfb7307c98fa9f1822b3d477a74fd28d1475ec

Bakan Çavuşoğlu, İsveç’te Türkiye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik düzenlenen şovla ilgili savcılığın verdiği karar sorulması üzerine, şunları söyledi:

‘Savcının ‘soruşturmaya gerek yoktur’ kararı son derece absürttür. Hepimiz hukukun üstünlüğünün ne demek olduğunu biliyoruz. Bu hareket kimler tarafından yapılıyor? Teröristler. İsveç’in ahitnameye baktığımızda bunlarla gayret kelamı var mı? Var. Söz özgürlüğünden bahsediyoruz. Bu akın, bu provokasyon ırkçı bir taarruz mı? Evet. Irkçılık İsveç’te kabahat mu, değil mi, onun karşılığını versinler. Nefret hatası içeriyor mu? Evet içeriyor. İsveç’te nefret cürmü işlemek özgür mi değil mi, onun yanıtını versinler. Kimse bizi ‘İsveç’te tabir özgürlüğü var, bu hata değildir’ diye kandırmaya çalışmasın, kimse bize bunu söylemesin. Bu, ırkçı ve nefret hatası içeren bir harekettir. Bu üniversal pahalara de karşıdır, memleketler arası hukuka nazaran de cürümdür. İsveç, kelime oyunları ile bizi oyaladığını düşünüyorsa, aldandığını, kendisini aldattığını söylemek isterim. Ya teröristlerin döşediği mayınlara kurban olacaklar ya da hepimizin güvenliğini düşünerek ahitnameyi uygulayarak ileriye yanlışsız yürüyeceğiz’

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu