Ekonomi

Çavuşoğlu’dan F-16 açıklaması

Türkiye-ABD Stratejik Düzenek II. Bakanlar Toplantısı kapsamında ABD’nin başşehrinde ABD’li mevkidaşı Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüşmenin akabinde Washington’daki Türk basın mensupları ile basın toplantısı düzenledi.

Blinken ile Türkiye’nin F-16 modernizsyon kiti ve yeni F-16 alım talebini de kapsamlı olarak konuştuklarını tabir eden Çavuşoğlu, “Türkiye’nin F-16 talebi ile İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğinin ilişkili olmadığını, ABD Kongresinin bunları irtibatlı üzere göstermemesi gerektiğini söylüyoruz” sözlerini kullandı.

ABD idaresi kararlı durduğu takdirde ABD kongresinin F-16 konusundaki muhalefetinin aşılabileceğini söyleyen Çavuşoğlu Türkiye’nin pahalı bir NATO partneri olması sebebiyle Kongre onayının mantıklı olacağını lisana getirdi.

Kongre’de farklı sesler çıkıyor

ABD Lideri Joe Biden Türkiye’ye F-16 satışında ilerlenmesini istese de ABD Kongresi’nde satışın bloke edilmesine yönelik sesler çıkıyor. Senatör Bob Menendez son olarak Türkiye’de siyasi tutukluların özgür bırakılması ve insan haklarında güzelleşme olmadan satışı bloke edeceklerini belirtmişti.

Çavuşoğlu-Blinken görüşmesini kıymetlendiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Kongre üyelerinin itirazlarını kabul ederken Türkiye ile temasta olmaya devam edeceklerini belirtti ve Türkiye’nin Rusya-Ukrayna ortasında “yapıcı” arabuluculuk rolüne dikkat çekti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu