Dünya

Brett McGurk, Irak’ta temaslarda bulundu

brett mcgurk irakta temaslarda bulundu 66800

Terör örgütü YPG/PKK ile kurduğu yakın temaslarla bilinen ABD Ulusal Güvenlik Kurulu Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörü Brett McGurk, Irak’ta görüşmelerde bulundu.

McGurk, Irak’ın Erbil kentinde, IKBY Lideri Neçirvan Barzani ile bir ortaya geldi.

McGurk-Barzani görüşmesi

ABD’li yetkili ve Barzani’nin görüşmesine ait anlar kameraya yansıdı. Washington-IKBY diyaloğunun ve iş birliğinin masaya yatırıldığı belirtiliyor.

McGurk ayrıyeten, Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani ile de görüşme gerçekleştirdi.

Irak ile ABD ortasındaki alakaları konuştular

Görüşmeye ait Irak Başbakanlık Medya Ofisi’nden yapılan açıklamada, “Irak-ABD alakaları ve bu ilgileri Irak ve Amerikan halklarının çıkarlarına hizmet edecek formda çeşitli seviyelerde güçlendirmenin ve geliştirmenin yolları ele alındı.” denildi.

Biden’ın dayanak bildirisini ilettiler

ABD’nin Irak Büyükelçiliği’nden, Bağdat’taki görüşmeye ait gelen açıklamada, “ABD delegasyonu, Lider Biden’ın, Irak halkının faydasına olacak halde Irak Hükümeti’nin güç, altyapı ve iklim alanlarındaki ıslahatlarını desteklemeye yönelik uyumuna ve programlarına özel vurgu yaptı.” tabiri kullanıldı.

brett mcgurk irakta temaslarda bulundu 66992307

Irak’a DEAŞ’la çabada danışmanlık taahhüdünü yineledi

McGurk’ün, ABD’nin Irak güçlerine “DEAŞ’a karşı uğraşlarında danışmanlık yapma, imkan sağlama ve yardım etme”, öte yandan “DEAŞ’ın Irak ve Suriye’de bir daha asla tekrar canlanmamasını sağlama” taahhüdünü teyit ettiği aktarıldı.

ABD Lideri Joe Biden, eski Lider Barack Obama devrinde DEAŞ ile Uğraş Özel Temsilciliği misyonunu yürüten Brett McGurk’ü, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Koordinatörlüğü’ne getirmişti.

brett mcgurk irakta temaslarda bulundu 669a2659
brett mcgurk irakta temaslarda bulundu 668c2575

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu