Teknoloji

Boston Dynamics, Atlas’ın yeteneklerini gösteren yeni bir görüntü paylaştı

600x338boston dynamics atlas robotu icin yeni bir video paylasti

boston dynamics atlas robotu icin yeni bir video paylasti159563 0 Robot tasarım firması Boston Dynamics, insansı robot Atlas‘ın yeni yeteneklerinin gösterildiği bir görüntü yayınlandı. Hatırlarsanız Atlas, en son bir parkur görüntüsü ile karşımıza çıktı. Artık de insansı robot, test hedefli kurulan bir inşaat iskelesinde yeni yeteneklerini gösterdi.

Atlas öğrenerek yeni yetenekler kazanıyor

Paylaşılan görüntüde “Bana tamir çantasını getir” üzere kolay bir komutun akabinde Atlas, inşaat iskelesine ulaşabilmek için tahta modülünden faydalanıyor. Daha sonra kenarda duran kadro çantasını alarak iskeleye ulaştıran robot, tekrar aşağıya inmek için iskeledeki kutuyu kullanıyor ve görüntüyü 540 derecelik bir taklayla sonlandırıyor. 

Boston Dynamics’in insansı Robotu Atlas, yaklaşık 10 yıldır geliştiriliyor ve daima yeni yetenekler kazanıyor. Yeni görüntü da, Atlas’ın geldiği son noktayı gösteriyor diyebiliriz. Çünkü insansı robot, hem ağır objelerin hem de önüne çıkan mahzurların üstesinden rahat bir biçimde geliyor.

Yapılan açıklamada Boston Dynamics, Atlas’ın son bir yıl içerisinde ortam analizi, nesneleri taşıma ve engelleri aşma konusunda büyük bir ilerleme kaydettiğini söyledi. Ek olarak insansı robot, artık sırf komutlar ile kendi başına hareket edebiliyor. Bu yetenekler etkileyici olsa da, Atlas’ın gerçek misyonlarda yer alması için uzun bir vakte daha gereksinimi olduğunu belirtelim.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu