Dünya

Bloomberg: Erdoğan, NATO’nun genişlemesi konusunda dünyayı merakta bırakıyor

bloomberg erdogan natonun genislemesi konusunda dunyayi merakta bir 63ad8

Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya katılmaya davet etmesinin üzerinden altı ay geçti.

Ankara, üyelik süreçlerini onaylamak için her iki ülkeden de iadesini istediği isimler konusunda adım atmasını talep ediyor.

“NATO genişlemesi durdu”

Bloomberg, İsveç’in başşehri Stockholm’de terör örgütü PKK sempatizanlarının son provokasyon manzaralarının akabinde “NATO genişlemesi durdu.” diye yazdı.

Olayların, Türkiye’nin İskandinav ülkesindeki yasa dışı kümelerin üzerine gitmesi için İsveç’e baskısını artırdığına dikkat çekildi.

Türkiye’den İsveç’e uyarı

Haberde, “Ankara, seçimlerden evvel müracaatları onaylamayabileceği konusunda uyardı.” denildi.

Şimdiye kadar 30 üyeli NATO’nun 28 üyesinin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini onayladığı, Türkiye’nin ve Macaristan’ın ise şimdi karar vermediği belirtildi.

bloomberg erdogan natonun genislemesi konusunda dunyayi merakta bir 63f72180

“İsveç, iadeler için daha fazlasını yapmalı”

Konuya ait, “Türkiye, İsveç’in şüphelileri iade etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyor. Türkiye, Finlandiya’dan da taleplerde bulunurken, Helsinki’nin iş birliği seviyesinden mutlu olduğu belirtildi.” sözleri kullanıldı.

İsveç hükümetinin terörle gayret maddelerini sıkılaştırdığı argüman edilirken, lakin Türkiye’nin tüm taleplerini karşılayamayacağını söylediği aktarıldı ve şöyle denildi:

Erdoğan’dan net ileti: Meclis’ten geçmez

“Yine de Erdoğan, İsveç’in ‘yaklaşık 130’ kişiyi teslim etmesi gerektiğinde ısrar etmeye devam ediyor.”

“Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyayı NATO genişlemesine ait merakta bırakıyor” başlıklı haberde, Erdoğan’ın iadelerle ilgili adımlar atılmazsa askeri ittifaka üyeliğin Meclis’ten geçmeyeceğini söylediğine dikkat çekildi.

bloomberg erdogan natonun genislemesi konusunda dunyayi merakta bir 63f98321

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu