Güncel

Bakan Varank, Macaristan’a Türk imali roketatar sistemini önerdi

bakan varank macaristana turk yapimi roketatar sistemini onerdi 5c05b

Resmi ziyaret kapsamında Macaristan’da bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı binasında düzenlenen Türkiye-Macaristan 8. Devir Karma Ekonomik Kurul (KEK) Toplantısı’na katıldı.

Toplantı sonrası Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile ortak basın toplantısı düzenleyen Varank, karşılıklı üst seviye ziyaretlerle, kurulan istişare sistemleri ve yapılan yatırımlarla, iki ülke ortasındaki bağlantılarda her alanda muazzam ivme yakalandığını söyledi.

bakan varank macaristana turk yapimi roketatar sistemini onerdi 5ba17

“Macaristan, Türkiye’nin Avrupa’daki en kıymetli müttefiklerinden”

Macaristan’ın, Türkiye’nin Avrupa’daki en değerli müttefiklerinden birisi olduğunu, bu bağın yalnızca ekonomik ve ticaretle hudutlu olmadığına işaret eden Varank, ”Başta NATO, Avrupa Birliği (AB), Avrupa Kurulu ve Türk Devletleri Teşkilatı olmak üzere milletlerarası ve bölgesel kuruluşlar çerçevesinde yakın siyasi iş birliği ve uyumumuz var.” diye konuştu.

bakan varank macaristana turk yapimi roketatar sistemini onerdi 5ba4a

“Savunma kabiliyetimizi dost ve müttefik Macaristan’la paylaşmaya hazırız”

Savunma endüstrisinin son vakitlerde iki ülke ortasında iş birliğinin arttığı bir alan olduğunu, Macaristan’ın yurt dışından aldığı zırhlı araçların bir kısmını Türkiye tedarik etmeye başladığını tabir eden Varank, ”Bunlarla ilgili yaptığımız görüşmelerde Macaristan’ın bundan mutlu olduğunu, Türk şirketlerinin bu münasebetten şad olduğunu gördük. Önümüzdeki devirde de biz bu süreci devam ettireceğiz. Savunma endüstrisi manasında Macaristan’ın en değerli ortaklarından bir tanesi olmak istiyoruz. Bildiğiniz üzere Türkiye insansız hava araçlarında çok önemli bir oyuncu. Şu an dünyanın en değerli oyuncularından bir tanesi. Bu kabiliyetimizi de dost ve müttefik Macaristan’la paylaşmaya hazırız. Bu alanlarda da gerekli iş birliği görüşmelerini yapıyoruz.” dedi.

bakan varank macaristana turk yapimi roketatar sistemini onerdi 5ba60

“ABD üretimi HIMARS’ın alternatiflerini biz üretiyoruz, dayanağa hazırız”

Macar gazetecinin, ülkenin gündeminde yer alan ABD imali HIMARS çoklu roketatar sistemlerinin satın alınıp alınmayacağına yönelik sorusuna birinci olarak Bakan Varank karşılık verdi.

bakan varank macaristana turk yapimi roketatar sistemini onerdi 5ba6b

Varank, “Macaristan (HIMARS konusunda) bir adım atacak mı atmayacak mı bilmiyorum lakin şunu söyleyebilirim; ona alternatif eserleri biz Türkiye’de üretiyoruz. Bunlarla ilgili de muhtaçlık varsa biz bu eserlerle ilgili gerekli takviyesi vermeye hazırız.” değerlendirmesinde bulundu.

bakan varank macaristana turk yapimi roketatar sistemini onerdi 5ba76

Bu soruya Szijjarto da “Macar ordusunun silahlarını yeniliyoruz. Silahları satın alınca birinci olarak müttefikler aklımıza geliyor. NATO ülkeleri, mesela Türkiye ve öteki NATO müttefikleri. Türkiye ile de muahedemiz var. Masada açık teklifler var. Doğal ki bütün bunları birinci olarak Savunma Bakanlığı daha sonra da hükümet kıymetlendiriyor.” cevabını verdi.

bakan varank macaristana turk yapimi roketatar sistemini onerdi 5ba83
bakan varank macaristana turk yapimi roketatar sistemini onerdi 5ba91
bakan varank macaristana turk yapimi roketatar sistemini onerdi 5baa4

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu