Ekonomi

BAE, Etiyopya’ya 500 megavatlık güneş gücü santrali kuruyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Etiyopya, Etiyopya’da 500 megavatlık güneş gücü santrali kurulması konusunda muahedeye vardı.

BAE resmi ajansı WAM’ın haberine nazaran, BAE Devlet Lideri Pir Muhammed bin Zayid Al Nahyan, ülkeye resmi ziyarette bulunan Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed ile başşehir Abu Dabi’deki El-Vatan Sarayı’nda görüştü.

Görüşmede, BAE Devlet Lideri Al Nahyan ve Etiyopya Başbakanı Ahmed’in “ikili bağlar ve bu ilgileri geliştirme yollarını ele aldığı” aktarıldı.

BAE ve Etiyopya ortasında imzalanan muahede kapsamında, BAE’nin yenilenebilir güç şirketi Masdar’ın Etiyopya’da birinci basamakta 500 megavatlık güneş gücü santrali kurması kararlaştırıldı.

Proje kapsamında yapılacak tesislerin toplam 2 bin megavat güç üretmesinin hedeflendiği belirtildi.

BAE Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sultan Ahmed Al Jaber ve Etiyopya Maliye Bakanı Ahmed Shide’nin imzalanan mutabakatların birer nüshasını teslim aldığı da kaydedildi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu