Ekonomi

Avrupa’nın LNG ithalatı yüzde 60 arttı

yeni haber basligi 683d5

Avrupa ülkeleri, güç güvenliği açısından 2022’de LNG ithalatını artırdı.

Araştırma kuruluşu Güç İktisadı ve Finansal Tahlil Enstitüsü (IEEFA), Avrupa’nın sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatı 2022’de evvelki yıla nazaran yüzde 60 arttı.

Yüksek sıcaklık LNG’ye talebi artıran nedenlerden biri

IEEFA Avrupa Analisti Ana Maria Jaller-Makarewicz, LNG ithalatındaki artışın tek sebebinin Rus gazının Avrupa’ya akışının durması olmadığını, yüksek sıcaklıkların da bunda tesirli olduğunu söz etti.

Yağışın olmaması hidroelektrik üretimini azalttı

Yağış olmaması nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde hidroelektrik üretiminin azaldığına dikkati çeken Jaller-Makarewicz, benzeri sebepler nedeniyle LNG ithalatının arttığını kaydetti.

Jaller-Makarewicz, geçen yıl Avrupa genelinde gazdan elektrik üretiminin de arttığına işaret ederek, “Avrupa’nın LNG ithalatı geçen yıl bir evvelki yıla nazaran yüzde 60 yükseldi. Bu yıl ithal edilen LNG ölçüsü büyük ölçüde hava durumuna, fiyata, hükümet siyasetlerine, gaz tüketimini azaltmak için uygulanan sistemlere ve yenilenebilir güç üretimine bağlı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

avrupanin lng ithalati yuzde 60 artti 6842c292

LNG ithal edilen ülkeler

Jaller-Makarewicz, birtakım ülkelerin güç güvenliğini sağlamak için Rusya’dan LNG ithal etmeye devam ettiğine dikkati çekti.

Jaller-Makarewicz, Rusya’dan en çok LNG ithal eden ülkelerin Fransa, İspanya, Belçika ve Hollanda olduğunu, buna karşılık Hırvatistan, Litvanya, Portekiz, İsveç ve Birleşik Krallık’ın Rusya’dan LNG ithalatını keskin biçimde azalttığını kaydetti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu