Ekonomi

Altında güçlü dolar baskısı

Altın, Fed’in faiz artış programının görünümü hakkında daha fazla ipucu sağlayabilecek ekonomik datalar öncesinde doların güçlenmesiyle arka arda üçüncü gününde de düştü.

Değerli metal pandemi sonrası uyguanan nakdî sıkılaştırmayla birlikte aylar süren düşüş yaşaması sonrası geçtiğimiz iki ayda ralli yaparak Cuma günü 8 ayın en yüksek düzeyini görmüştü.

Spot piyasada altının onsu 1.900 doların altını test etti. Gram altın ise 1145 TL’yi gördü.

Yatırımcılar, Fed’in önümüzdeki periyotta para siyaseti sıkılaştırma patikasına ait daha fazla gösterge için Çarşamba günü açıklanacak perakende satışlar ve ÜFE’nin ortalarında olduğu ABD datalarını takip edecek.

Commtrendz Risk Management Servives Yöneticisi Gnanasekar Thiagarajan pahalı metalin gün içinde 1.880-1.885 dolar düzeylerini test edebileceğini belirterek “Japonya Merkez Bankası, artan enflasyonist baskının akabinde devasa teşvik programını etaplı olarak sonlandıracağına dair piyasa beklentilerine meydan okuyarak düşük faiz oranını sürdürdü. Altın fiyatları üzerinde baskı oluşturabilecek doların güçlenmesinin en önemli nedenleri ortasında riskten kaçınma gösterilebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu