Dünya

Almanya Savunma Bakanlığı için Boris Pistorius seçildi

yeni haber basligi 68595

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, istifa kararı aldı.

Alman basını tarafından aylardır baskı altında olduğunu söyleyen Lambrecht, bakanlık koltuğundan ayrıldı.

Pistorius, Lambrecht’in yerine gelecek

Lambrecht’in yerine Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanı Boris Pistorius getirilecek.

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit’in yazılı açıklamasında, Başbakan Olaf Scholz’un 62 yaşındaki Pistorius’u Savunma Bakanı olarak atayacağı belirtildi.

Başbakan Scholz: Seçkin bir siyasetçi kazandık

Pistorius, 19 Ocak Perşembe günü Cumhurbaşkanı’ndan atama dokümanı alacak ve Federal Meclis’te yemin edecek.

Başbakan Scholz, Savunma Bakanlığı için ülkenin seçkin bir siyasetçiyi kazanmasından duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

yeni haber basligi 6859d518

“Alman ordusunu dönüm noktasından geçirecek hakikat kişi”

Scholz, Pistorius’un idare deneyimi bulunan, yıllardan beri güvenlik siyasetiyle meşgul olan siyasetçi kimliğiyle, bilgisiyle, yaptırım gücüne sahip olmasıyla Alman ordusunu bu dönüm noktasından geçirecek gerçek kişi olduğunu kaydetti.

Boris Pistorius kimdir

Osnabrück’ta 1960’ta doğan Pistorius, 1978-1980 periyodunda dış ticaret alanında meslek eğitimi aldıktan sonra askerlik hizmetinde bulundu.

Daha sonra Osnabrück ve Münster’de hukuk tahsili gören Pistorius, 2006-2013 devrinde Osnabrück Belediye Başkanlığı yaptı.

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Pistorius, 2013’ten bu yana Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanlığı misyonunu yürütüyor.

Lambrecht: Medya aylardır şahsıma odaklandı

Savunma Bakanı Lambrecht, dün, Başbakan Scholz’a istifa mektubunu sunmuştu.

Lambrecht vazifesinden ayrılma sebebine ilişkin “Medyanın aylardır şahsıma odaklanması, askerler, silahlı kuvvetler ve Alman vatandaşlarının çıkarına olan güvenlik siyaseti kararları hakkında objektif haber yapılmasına ve tartışılmasına pek müsaade vermiyor.

Askerlerin ve ordudaki çok sayıda motive olmuş insanın pahalı çalışmaları ön planda olmalıdır. Bu nedenle vazifemden ayrılmaya karar verdim.” ifadelerini kullanmıştı.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu