Dünya

Alman Savunma Bakanı Christine Lambrecht istifa etti

null 51f7b

Rusya ile Ukrayna ortasındaki savaş Avrupa ülkelerini etkilemeye devam ediyor.

Savaşın başlamasıyla birlikte Avrupa ülkeleri, Rusya’ya peş peşe yaptırımlar uygulamaya başlamıştı.

Rusya’nın da kendisine yönelik yaptırımlara yanıtı güç akışını kesmek olmuştu.

Rusya’nın yaptırımı sonucunda Almanya, başka ülkelere nazaran daha tarafsız bir siyaset izlemeye başladı.

Bu kapsamda Berlin idaresi, Kiev’e yapılan silah tedarikinin yetersiz olması nedeniyle eleştirilmeye başlandı.

Eleştirilerin odağı haline gelen isim de Ukrayna’ya silah yardımları konusundaki çekimserliği nedeniyle Alman Savunma Bakanı Christine Lambrecht oldu.

Ukrayna’ya silah yardımındaki çekimserliği eleştirildi

Lambrecht’in savaş başlamadan evvel Ukrayna’ya 5 bin kask gönderileceğini lisana getirmesi de bir öbür reaksiyon çeken kararlardan birisi oldu.

Ancak Lambrecht’in eleştirildiği bahisler bununla sonlu kalmadı.

Yayınladığı yeni yıl iletisiyle reaksiyon çekti

Savunma Bakanı Lambrecht, geçtiğimiz günlerde de toplumsal medya hesabından yayınladığı bir ileti nedeni ile tenkit oklarının amacı oldu.

Lambrecht, Berlin’deki yeni yıl kutlamaları sırasında paylaştığı mesajında “Avrupa’nın ortasında bir savaş sürüyor, bundan pek çok özel izlenim edinebildim.” derken artta havai fişeklerin patladığı görüldü.

Alman bakan bildirisinde Ukrayna’daki savaşın ‘birçok özel deneyime’ ve ‘ilginç beşerlerle birçok karşılaşma’ şansına yol açtığını belirtti ve teşekkür etti.

alman savunma bakani christine lambrecht istifa etti 520a5204

Orduya ilişkin helikoptere oğlunu bindirdi, fotoğraflar paylaşıldı

Bakanın bildirisi saçma ve anlamsız olarak nitelendirilirken bir öteki reaksiyon çeken hareket, Lambrecht’in oğluyla ilgili oldu.

21 yaşındaki oğlu ile tatil yapan Bakan Lambrecht, buradan bir eyaletteki askeri birliği ziyarete giderken, orduya ilişkin helikoptere oğlu da binmiş ve oğlu bu seyahatin fotoğraflarını kendi Instagram hesabından paylaşmıştı.

alman savunma bakani christine lambrecht istifa etti 52068351

İstifa etti

Yaşananların akabinde hakkında istifa edecek söylentileri bulunan Alman Savunma Bakanı Lambrecht’le ilgili son dakika gelişmesi yaşandı.

Lambrecht, yaptığı açıklamayla istifa ettiğini duyurdu.

Lambrecht istifa sonrası yaptığı açıklamada, “Bugün şansölyeden beni Federal Savunma Bakanlığı misyonundan azletmesini istedim.” tabirini kullandı.

Medyanın aylardır kendisine odaklandığını da belirten Lambrecht, bununla Alman vatandaşlarının çıkarı doğrultusunda güvenlik siyaseti kararlarının verilmesine mani olunduğuna vurgu yaptı.

alman savunma bakani christine lambrecht istifa etti 5222a883

‘Alman yetkililer bizimle dalga geçti’

Öte yandan Ukrayna’nın eski Almanya Büyükelçisi Andriy Melnyk, savaştan çabucak evvel Berlin hükümetinden 12 bin tanksavar roket istediklerini fakat Alman yetkililerin kendileriyle dalga geçtiğini açıklamıştı.

Ayrıca eski büyükelçi, Alman yetkililerin savaştan evvel Kiev’in birkaç günde düşeceğini öngördüğünü argüman etmişti. Almanya’dan ise bu tezler karşısında yalanlama gelmişti.

alman savunma bakani christine lambrecht istifa etti 52372549

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu