Güncel

Ağabeyini Öldüren Sanığa ‘Tahrik’ ve ‘İyi Hal’ İndirimi

s f8412097ab6a0591b85055e342578407a1eff1de

Kayseri’de, 9 yıl evvel meskeninde pompalı tüfekle öldürülen 40 yaşındaki Cemal Uzun’un 39 yaşındaki cinayet şüphelisi olarak tutuklu kardeşi Nuri Uzun’a müebbet mahpus cezası verilmişti. Yine yargılanan sanığın cezasına ‘tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimi uygulandı. 

‘Önceki sözlerimi tekrar ediyorum, kardeşimi muhakkak ben öldürmedim’

s 2b21ecb6c3a67e9a1d37173624069b2940b0d995

Cemal Uzun, Sarıoğlan ilçesi Palas Mahallesi’ndeki meskeninde, 3 Haziran 2014’te pompalı tüfekle vurularak öldürüldü, olaydan 2 hafta evvel nişanlanan ve o devir 15 yaşında olan kızı Adeviye H. (24) ise bıçaklandı. Tedavi sonrası sıhhatine kavuşan Adeviye H. tabirinde, kar maskeli bireylerin altınlarını çalmaya kalkıştığını, bu sırada kolundan ve karnından bıçaklandığını, odasından çıkan babasının da arbedede vurulup öldürüldüğünü söyledi. O periyot yürütülen soruşturmada şüphelilere ulaşılamadı.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Ofis Amirliği takımları, 2021’de belgeyi tekrar açtı. Kayseri genelinde 1000’e yakın şahısla yüz yüze görüşen gruplar, aile bireyleri üzerinde ağırlaştı. Olayda bıçaklanan, sonraki devirde ise evlenen Adeviye H. tabirinde, ‘Babam, nişanlımla uygunsuz konuşmalarımı duydu. Akabinde arbede etmeye başladık, nişanda takılan altınları istedi, sonra da nişanı atacağını söyledi. Tekme attım. O da beni bıçakladı. Sonra amcam sesi duyunca geldi. Holde babamla konuşup bir odaya kilitledi. Akabinde da amcamın elinde bir tüfek gördüm’ dedi.

Ekipler, Cemal Uzun’un eşi F.U., kardeşi Nuri Uzun ile onun eşi N.U.’yu gözaltına aldı. Suçlamaları reddeden şüphelilerden Nuri Uzun tutuklandı, başkaları hür bırakıldı.

‘Oğlum hatasız, şayet oğlum o denli bir şey yapmış olsa, onu ben kendi ellerimle teslim ederdim’

s 9ce7c6b09942816212bcc1bbf3da8275c6a946d8

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma tamamlanıp Nuri Uzun hakkında, ‘Kardeşi taammüden öldürmek’ cürmünden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, geçen yıl 21 Ocak’ta görülen davanın karar duruşmasında sanık Nuri Uzun, ‘Kardeşi taammüden öldürmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırıldı, akabinde ‘iyi hal’ indirimi uygulanıp cezası müebbet mahpusa düşürüldü.

Sanık Nuri Uzun’un avukatı karara itiraz edip, belgeyi Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Belgenin geldiği 1’inci Ceza Dairesi, itirazı karara bağladı. Ceza dairesi, sanık hakkında verilen cezaya itiraz taleplerinin yerinde görülmediğini vurgulayıp, belgeyi temelden reddederek, hukuka uygun buldu. Oy birliğiyle alınan kararın, Yargıtay temyiz yolu açık olmak üzere verildiği belirtildi. Tarafların kararı temyiz etmesinin akabinde evrak bu sefer Yargıtay’a taşındı. Belgenin geldiği 1’inci Ceza Dairesi, sanık Nuri Uzun hakkında, yeğeni Adeviye’nin yaralandığı gerekçesiyle ‘tahrik’ indirimi uygulanmadığını, kelam konusu indirimin yapılmasını isteyip, belgeyi yine Kayseri’ye gönderdi.

Kayseri 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, yine yargılanan tutuklu sanık Nuri Uzun ile ölenlerin yakınları hazır bulundu. Hatasız olduğunu tekrarlayan Uzun, ‘Önceki sözlerimi tekrar ediyorum. Diyeceğim bir şey yoktur. Kardeşimi katiyen ben öldürmedim’ dedi.

Şikayetçi olmadığını söyleyen anne Havva Uzun ise ‘Oğlum hatasız, şayet oğlum o denli bir şey yapmış olsa, onu ben kendi ellerimle teslim ederdim. Tahliyesini istiyorum’ diye konuştu.

Maktulün eşi F.U. da şikayetçi olmadığını belirterek, ’23 yıldır tıpkı meskende yaşıyoruz. Şayet, Nuri bu türlü bir şey yapmış olsa ben de onu vururdum. Şikayetçi değilim’ dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Nuri Uzun’u, ‘Kardeşi taammüden öldürmek’ cürmünden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezasına çarptırdı, daha sonra ‘tahrik’ indirimiyle cezayı 19 yıla düşürdü. Heyet, ‘iyi hal’ indirimi de uyguladığı sanığı 15 yıl 10 ay mahpus cezasına çarptırıp, tutukluluğunun devamına hükmetti.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu