Magazin

Afyonkarahisar’da genç mühendis, aldığı devlet takviyesiyle besicilik yapıyor

afyonkarahisarda genc muhendis aldigi devlet destegiyle besicilik y 2e052

Konya Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden 2013’te mezun olan evli ve 2 çocuk babası 32 yaşındaki Kocatürk, Afyonkarahisar’da 5 yıl bir yem fabrikasında çalıştıktan sonra Tarım ve Orman Bakanlığının “Kırsal Kalkınmada Uzman Eller” projesine geçen yıl şubat ayında başvurdu.

Haziranda bakanlık tarafından projesi kabul edilen Kocatürk’e, 100 bin lira hibe takviyesi sağlandı.

Küçükhüyük beldesindeki baba ocağına dönen genç teşebbüsçü, aldığı 4 inekle besiciliğe başladı.

Ailesine ilişkin yerlerde mısır silajı ve tahıl ekimi yapan Kocatürk, 7 ayda ineklerin yavrulamasıyla hayvan sayısını 7’ye çıkardı.

Allah devletimizden razı olsun”

Kocatürk, AA muhabirine, günlük 60, ayda 1 ton 800 kilogram ürettiği sütü anlaştığı firmalara sattığını söyledi.

Kazancının da aylık 18 bin lira olduğunu aktaran Kocatürk, “Aldığımız ineklerden 3 buzağı aldık. Hoş ilerleme kaydediyoruz. İnşallah, hayvan sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz. Şu anda bu hayvanlardan geçimimizi sağlıyoruz. Allah devletimizden razı olsun. Bu projeyi başlatan Tarım ve Orman Bakanlığımıza da teşekkür ediyoruz.” dedi

“Bence insan her vakit sevdiği işi yapmalı”

Hedefinin kısa müddette 25 büyükbaşla günlük 500 litre süt üreten bir çiftlik kurmak olduğunu vurgulayan Kocatürk, şöyle konuştu:

“Üniversite mezunu olup, memuriyeti ve özel dalı tercih etmeyip köyünde kendi işini kurarak yaşamak isteyen arkadaşlarıma bu projeyi tavsiye ediyorum. Devletin bu hibe imkanından ben faydalandım, herkese de öneriyorum. Etrafımdaki birtakım beşerler, benim besicilik yapmamı tuhaf karşıladı.

Bana, ‘Üniversite okudun sen memurluğa layıksın, artık besicilik mi yapacaksın?’ diye telaffuzlarda bulunuldu. Bence insan her vakit sevdiği işi yapmalı. Ülkenin kalkınması da insanın işini sevmesine bağlı, ben de o denli yaptım. Çırak olarak elimi bu işe attım. Gayem besicilikte sanatkar olmak, daha da büyütmek.”

Kocatürk, köyünde ve etrafındaki arkadaşlarının kendisine ulaşarak proje hakkında bilgi aldığını, elinden gelen her türlü dayanağı vermeye çalıştığını tabir etti.

genc muhendis aldigi devlet destegiyle besicilik yapiyor 2e019752
genc muhendis aldigi devlet destegiyle besicilik yapiyor 2e019945
genc muhendis aldigi devlet destegiyle besicilik yapiyor 2e025796

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu