Ekonomi

50-D’li araştırma vazifelileri, sözleşmelilere takım düzenlemesinde yok

yeni haber basligi 558bf

TBMM Başkanlığına 13 Ocak’ta sunulan kamuda çalışan kontratlı işçiye takım verilmesini içeren “Devlet Memurları Kanunu ve Kimi Kanunlar ile 663 Sayılı Kanun Kararında Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin görüşmelerine, TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde devam ediliyor.

500 bin çalışanı ilgilendiriyor

Bakanlıkça yürütülen çalışmayla kamuda kontratlı çalışan yaklaşık 500 bin çalışanın, uzun yıllardır gündemde olan takım sorunu tahlile kavuşturuldu.

Kamuda çalışan 458 bin 615 kontratlı işçinin takıma geçirilmesi, 6. Periyot Toplu Kontrat ile birlikte Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ile Memur-Sen ortasında gerçekleştirilen müzakereler sonucunda imza altına alınmıştı.

yeni haber basligi 55874161

50-D’li araştırma vazifelileri diğer bir tasarıya dahil edilecek

Daha evvel çalışmanın kapsamına dahil edilen 50-D’li araştırma vazifelileri, Yükseköğretim Konseyi’nin (YÖK) hazırlayacağı öteki bir tasarıya dahil edileceği gerekçesiyle TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda kelam konusu düzenleme kapsamından çıkarıldı.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı açıkladı

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, YÖK’ün hazırlayacağı öbür bir tasarıya dahil edileceği için 50-D’li araştırma vazifelilerinin, kamudaki kontratlı çalışanın takım düzenlemesinden çıkartıldığını duyurdu.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’ndan sözleşmelilere takım açıklaması şöyle:

“Daha evvel çalışmanın kapsamına dahil edilen 50-D’li araştırma vazifelileri, Yüksek Öğretim Şurasının hazırlayacağı öteki bir tasarıya dahil edileceği gerekçesiyle TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda kelam konusu düzenleme kapsamından çıkarıldı.”

50-D

Devlet üniversitelerinde lisansüstü eğitim müddetince misyon yapan takımlı araştırma vazifelilerinin statüsü. 50-D kapsamındaki araştırma görevliliğinde öğrenci olma kaidesi var. Mezuniyet tarihi prestijiyle misyonuna son verilir. Daimi takımları yok.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu