Teknoloji

20’den fazla ABD eyaleti TikTok’u yasakladı

20den fazla abd eyaleti tiktoku yasakladi 500e5

Son vakitlerde kapalılık meseleleriyle gündeme gelen Çin merkezli toplumsal medya platformu TikTok, kullanıcı sayısını her geçen gün artırmaya devam ediyor.

Özellikle gençler ortasında son devirde çok yaygın olan toplumsal medya platformu TikTok için ABD tekrar harekete geçti.

Eyaletler TikTok’u yasaklıyor

Daha evvel Teksas, Maryland, Güney Dakota, Alabama, Utah, New Jersey ve Ohio üzere eyaletler, devlet çalışanlarının resmi kurumlara ilişkin aygıtlardan TikTok’a erişimini yasaklamıştı.

Kentucky, siber güvenlik telaşlarını münasebet göstererek tanınan görüntü uygulaması TikTok’u hükümet aygıtlarında yasaklayan 20’den fazla ABD eyaleti ortasına katıldı.

20den fazla abd eyaleti tiktoku yasakladi 5011e

Bazı eyaletler, TikTok’u amaç almaktan daha ileri gitti. Örneğin New Jersey ve Wisconsin; Huawei, Hikvision, WeChat’in sahibi Tencent Holdings ve ZTE dahil olmak üzere, öbür Çinli şirketlerin satıcılarını, eserlerini ve hizmetlerini de yasakladı.

TikTok’u hükümet aygıtlarından yasaklama davetleri, ABD FBI Yöneticisi Christopher Wray’in kasım ayında bunun ulusal güvenlik riskleri oluşturduğunu söylemesinin akabinde sürat kazandı.

Wray, Çin hükümetinin uygulamayı kullanıcıları etkilemek yahut aygıtlarını denetim etmek için kullanabileceğini söylemişti.

İlginizi Çekebilir tiktok 1310 ABD Temsilciler Meclisi, TikTok kullanımını yasakladı Haberin Detayları

TikTok, ABD’yi ikna etmeye çalışıyor

100 milyondan fazla kullanıcısı olan TikTok, üç yıldır ABD vatandaşlarının ferdî bilgilerine Çin Komünist Partisi yahut Pekin’in tesiri altındaki rastgele bir varlık tarafından erişilemeyeceği ve içeriğinin manipüle edilemeyeceği konusunda Washington’a teminat vermeye çalışıyor.

Geçen ay Lider Joe Biden, federal çalışanların devlete ilişkin aygıtlarda TikTok kullanmasını yahut indirmesini yasaklayan bir hükümet finansmanı yasa tasarısını imzalamıştı.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu