Magazin

2023 AY YENİ YILI: TAVŞAN YILI

2023, 22 Ocak 2023’ten (Çin Yeni Yılı) başlayıp 9 Şubat 2024’te sona eren bir Su Tavşanı yılıdır. Tavşan işareti, Çin kültüründe uzun ömür, barış ve refahın sembolüdür. 2023 yılının da umut yılı olacağı öngörülüyor. Tavşan yılında doğan insanların, uyanık, esprili, süratli fikirli ve hünerli olduklarına inanılır.

2023’teki en şanslı Çin burçları Öküz, Kaplan ve Yılan. Sonra, o kadar da şanssız Köpekler, Atlar, Keçiler ve Domuzlar geliyor. Tavşanların ve Sıçanların bahtı, muhalefetten etkilenecek. Horozlar ve Maymunlar ilerleme kaydetmek için bilhassa çok çalışmak zorunda kalacaklar.

Tavşan, tüm zodyak hayvanlarının dördüncüsüdür. Efsaneye nazaran Tavşan suratından gurur duyardı, hatta kibirliydi. Öküz ile komşuydu ve her vakit Öküz’ün ne kadar yavaş olduğuyla dalga geçerdi. Bir gün İmparator, zodyak tertibinin hayvanların partisine geliş sırasına nazaran belirleneceğini söyledi. Tavşan gün doğarken yola çıktı. Fakat oraya vardığında görünürde öteki hayvan yoktu. Belirli ki birinci olacağını düşünerek kenara çekildi ve kestirdi. Lakin uyandığında, öbür üç hayvan çoktan gelmişti. Onlardan biri, her vakit hor gördüğü Öküz’dü.

Tavşanlar yaptıkları her şeyde ciddidir; yalnızca diğerlerinin da onlara tıpkı formda davranmasını isterler. Çin kültüründe tavşan ayı temsil eder. Kimileri bunun sebebinin ayın gölgelerinin bir tavşana benzemesi olduğunu söylüyor. Öbürleri bunun tavşanın saf özelliklerinden kaynaklandığını söylüyor.

Tavşan ayrıyeten sabahın 5-7 saatleri ile ilişkilendirilir. Yin ve yang (yīn yáng) açısından Tavşan, yin’dir.

Kişilik ve özellikleri
Zodyak Tavşanı Kişiliği: Sessiz ve zarif

Çin astrolojisine nazaran Tavşanlar’ın nazik, sessiz, şık ve uyanık olduğu kadar süratli, maharetli, sabırlı ve çok sorumlu, bazen zihinlerini diğerlerine açıklamaya isteksiz ve gerçeklikten kaçma eğiliminde oldukları varsayım edilmektedir. Etrafındakilere her vakit sadıktır.

Yabancılar için, Tavşan’ın nezaketi onları yumuşak ve zayıf gösterebilir. Gerçekte, Tavşan’ın sessiz kişiliği, inancını ve gücünü gizler. Öbürleri onlara ne kadar olumsuzluk verirse versin, amaçlarına hakikat istikrarlı bir halde ilerliyorlar.

İyi muhakeme marifetleri ve ayrıntılara dikkatleri ile kusursuz akademisyenler olurlar. Cazip bir auraya sahip sosyalleştiricilerdir. Lakin, diğerlerine açılmakta zorlanırlar ve sıklıkla gerçeklerden kaçmaya yönelirler.

Sade ve rutin bir hayat onların biçimi değil. Aksiyonlarında muhafazakar ve dikkatli olmalarına karşın, işleri renklendirmek için orta sıra sürprizlere gereksinim duyarlar.

Tavşan yılında doğan erkekler
Olağanüstü derecede kibardır ve çatışmalardan kaçınmak için ellerinden geleni yaparlar. Kendileri üzerinde denetimleri vardır ve bazen muhafazakardırlar. Evet-adam üzere görünebilirler, lakin aşmayacakları bir alt çizgileri vardır.

Erkek Tavşanlar, insanlara emniyetli ve samimi olduklarını hissettiren nazik bir gülümsemeyle, her vakit kibar davranmakla karakterize edilir. Zorluklarla karşılaştıklarında asla hamasetleri kırılmaz, bunun yerine tahlil bulma gayretlerinde ısrarcı olurlar. Bu, sonunda kıskanılacak bir muvaffakiyete ulaştıkları manasına gelir.

Bu adamlar düzenlemeyi ve dekorasyon yapmayı severler ve çoklukla konut işlerinde eşlerine yardım ederler. Lakin bu, meskenden sorumlu olmayı sahiden sevdikleri manasına gelmez. Mükemmel bir arkadaş olmalarına karşın, birine çok yakın olmaktan hoşlanmazlar.

Tavşan yılında doğan kadınlar
Güzel ve ağırbaşlı bir görünüme sahip olmanın yanı sıra, saf bir kalbe sahiptirler. Tavşan yılında doğan bayanlar toplumsal olmayı severler. Niyetlidirler ve herkese kibar davranırlar. Kamusal imajlarının çok bilincindedirler ve şiddetten ve tartışmalardan nefret ederler.

Aşkta çok çokturlar. Kimi sevdikleri ile kimi sevmedikleri ortasında açık bir fark vardır. Ve nadiren bu çizgiyi geçerler. Lakin birini severlerse, münasebete her şeylerini katarlar. Lakin ne kadar derine inerlerse o kadar çok incinebilirler. Bu Tavşanlar, başka zodyaklardan daha inançsızdır ve sık sık garanti altına alınmaları gerekir.

Tavşanların aşk uyumu
Her hayvan işaretinin kendine has özellikleri vardır. Çin zodyak hayvanları ortasındaki aşk ahengi, çoğunlukla her hayvanın genel özelliklerini dikkate alır. Özellikleri birbiriyle güzel eşleşenler âlâ ortaklar olabilir.

Tavşan ile en uyumlu: Köpek, Domuz, Keçi
Hem Köpek hem de Tavşan huzurlu ve sakin bir hayat diler. Bunun için çalışacaklar ve birlikte eğleneceklerdir. Tavşan ve Domuz benzeri kişiliklere sahiptir ve birbirlerine ilgi duyacaklardır. Keçilerin ise güvenecek birine muhtaçlığı var. Tavşanlar diğerleriyle ilgilenmekten hoşlanırlar ve Keçileri düzgün tamamlarlar.

Tavşan ile en az uyumlu: Horoz, Ejderha, Sıçan
Tavşan ve Horoz güçlü bir formda çatışır ve en az uyumlu olanlardır. Bugünün havası bile bir tartışma sebebi olabilir. Ejderhaların Tavşan ile misal amaçları ve ilgi alanları vardır. Lakin kişilikleri çatışabilir. Sıçanlarla ilgiler zordur. Vakitle farklılıklar ortaya çıkacak ve birbirinizle anlaşmak imkansız hale gelecektir.

Tavşanlara uygun kariyer
Empati kurmaları ve hassas sanatsal hisleri nedeniyle, Tavşan yılında doğan beşerler ekseriyetle yaratıcı işleri daha alımlı bulurlar. Birçoğu sanat, müzik, mimari ve edebiyatta başarılı. İnce ayrıntılara dikkat ve müşahede gerektiren işler için de uygundurlar. Örnekler ortasında çeviri ve iş danışmanlığı yer alır.

Sosyal kelebekler olarak Tavşanlar geniş bir toplumsal ağa sahiptir. Arkadaş listeleri, hükümet yetkililerinden ortalama bir şahsa kadar herkesi içerir. Münasebetiyle, bir meslek PR işleri üzere toplumsal irtibatlar gerektiriyorsa, bir Tavşan uygun bir aday olacaktır. Ek olarak, Tavşanlar karar vermeyi içeren meslekleri deneyebilir. Lakin, birtakım tavsiyeler ve taktikler vermek için yanlarında sağlam bir arkadaşlarının olması gerekir.

Sağlık ve ömür tarzı
Fiziksel olarak, Tavşanların endişelenecek bir şeyleri yoktur. Oluşabilecek küçük sorunları atlamazlar. Bu, birden fazla Tavşanın işleri ciddiye almasına ve daha da kötüleşmeden hastaneyi ziyaret etmesine yol açar. Fakat, birçok makûs beslenme alışkanlıkları vardır. Makul yiyeceklerin çok az yahut çok fazla olduğu istikrarlı bir beslenmeleri yoktur. Bu durum üriner sistemde birtakım problemlere yol açabilir. En büyük sorun güvensizlikleridir. Tavşanlar telaş ve depresyondan muzdarip olabilir. Sıkıntılardan kurtulmayı ve beklenmedik zorluklara hazırlıklı olmayı deneyin.

Çin burcu Tavşan yılları
2023, 2011, 1999, 1987, 1975, 1963, 1951, 1939, 1927…

Tavşan, Çin zodyak döngüsündeki dördüncü hayvan işaretidir. 12 zodyak hayvanı sırasıyla: Sıçan, Öküz, Kaplan, Tavşan, Ejderha, Yılan, At, Keçi, Maymun, Horoz, Köpek ve Domuz. 12 yıllık döngüye nazaran her yıl bir hayvan burcuna sahiptir.

Çin zodyak yılının çoklukla, tarihi Ocak sonundan Şubat ortasına kadar uzanan Çin Yeni Yılı’ndan başladığı söylenir. Bu nedenle, üstteki yıllardan birinde Ocak yahut Şubat aylarında doğduysanız, bir Tavşan yahut muhtemelen bir Kaplan olabilirsiniz.

Ayrıca, üstteki yıllardan çabucak sonraki yıllarda (2012, 2000, 1988, 1976, vb.) Ocak/Şubat aylarında doğduysanız, Tavşan yahut Ejderha olabilirsiniz.

Tahta, Ateş, Toprak, Altın ve Su Tavşanları
Çin beş element teorisinde, her burç beş elementten biriyle ilişkilendirilir: Altın (Metal), Ahşap, Su, Ateş yahut Toprak. Örneğin, bir Su Tavşanı 60 yıllık bir döngüde bir gelir.

Bir kişinin özelliklerine, doğum yıllarının zodyak hayvan işareti ve ögesi tarafından karar verildiği teorize edilmiştir. Bu, her biri farklı özelliklere sahip beş Tavşan tipi olduğu manasına gelir:

Tavşan çeşitleri ve özellikleri
Tahta Tavşanı
Zeki, kıvrak zekalı, bencil, görünüşte canlı lakin özünde kurnaz

Ateş Tavşanı
Eşsiz görüşlere sahip geniş fikirli, akıllı ve esnek

Toprak Tavşanı
Açık kelamlı, hırslı, çalışkan ancak biraz içine kapanık

Altın Tavşan
İyi kalpli, muhafazakar, canlı ve hevesli

Su Tavşanı
Nazik, dostça, farklı şartlara kolaylıkla ahenk sağlayabilen, lakin zayıf bir zihniyet ve prensiplere sahip

Tavşanlara talih getirecek şeyler:

Şanslı sayılar: 3, 4, 6, 9 ve bunları içeren sayılar (34 ve 46 gibi)

Şanslı günler: Çin’de her ayın 26’sı, 27’si ve 29’u

Şanslı renkler: kırmızı, pembe, mor, mavi

Şanslı çiçekler: muz zambağı, yasemin

Şanslı taraflar: doğu, güney ve kuzeybatı

Şanslı aylar: 1., 4., 8. ve 11. Çin ayları

Tavşanların kaçınması gereken şeyler:

Şanssız sayılar: 1, 7 ve 8

Şanssız renkler: koyu kahverengi, koyu sarı, beyaz, gri

Şanssız taraflar: kuzey, batı ve güneybatı

Tavşan yıllarında doğan ünlüler
Angelina Jolie, Kate Winslet, Blake Lively, Brad Pitt, Quentin Tarantino, Ralph Lauren, Johnny Depp, David Beckham, Michael Jordan, Whitney Houston, Lisa Kudrow

TAVŞAN YILINA ÖZEL HOŞLUK ÜRÜNLERİ

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu