Güncel

18 vilayette düzmece engelli raporu operasyonu

18 ilde sahte engelli raporu operasyonu 636c8

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Cürümlerle Uğraş Şube Müdürlüğü grupları, uydurma engelli raporu düzenleyen şüphelilere yönelik uzun vadeli gerçekleştirdikleri teknik ve fizik takibin akabinde operasyonun düğmesine bastı.

İzmir merkezli 18 vilayette; ortalarında organizatör, joker, hastane çalışanları, tabip, devlet memurları, aracı ve düzmece rapor sahiplerinin de bulunduğu 380 şüphelinin yakalanmasına yönelik dev operasyon başlatıldı.

249 şahsa rapor çıkarıldı

Hakkında gözaltı kararı bulunan sağlıkçıların, hastanelerde kullanılan kayıt sistemi (Probel) üzerinden usulsüzlükler (sahte hastalık tanısı oluşturma, ilaç muafiyet raporu yazma) yapıldığı, yahut rapor alabilmek için gerekli olan tetkiklere, sağlam yahut mahzur oranı düşük bireylerin yerine çeşitli hastalıkları bulunan joker bireylerin sokularak, 249 şahsa 25 bin – 80 bin TL ortası değişen fiyatlar karşılığında düzmece engelli raporu çıkartıldığı belirlendi.

18 ilde sahte engelli raporu operasyonu 646cc

10 milyon liralık zarar

Ayrıca polis takımları tarafından yürütülen çalışmada, olayla ilgili 380 şüphelinin ‘Nitelikli Dolandırıcılık, Misyonu Berbata Kullanma ve Resmi Evrakta Sahtecilik’ hatalarını işleyerek birinci belirlemelere nazaran yaklaşık 10 milyon liralık kamu ziyanına sebebiyet verdiği tespit edildi.

Aralarında, 32 organizatör, 13 joker, 1 hekim ve 6 devlet memuru olmak üzere toplam 35 hastane çalışanı, 51 aracı ve 249 rapor sahibi pozisyonunda olan şahsın bulunduğu 380 şüpheliye yönelik gözaltı sürecinin ise devam ettiği öğrenildi.

Haber34

Haber34 haber sitesi, en güncel ve tarafsız haberleri okuyucularına sunmak için kurulmuş bir platformdur. Haber34, birçok konuda haberleri okuyucularına sunar, özellikle siyasi, ekonomi, spor, teknoloji ve sosyal medya gibi alanlarda.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu